Strona głównaChorobyNaproksen niebezpieczny dla kobiet po menopauzie?

Naproksen niebezpieczny dla kobiet po menopauzie?

Kobiety po menopauzie, które regularnie zażywają naproksen, odznaczają się wyższym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu i śmierci, mówią naukowcy z University of Florida.
Naproksen niebezpieczny dla kobiet po menopauzie? [© Zerbor - Fotolia.com] Naproksen to (NLPZ), który jest aktywnym składnikiem wielu popularnych medykamentów przeciwbólowych, w tym tych stosowanych przy zapaleniu stawów.

W dużym badaniu kobiet po badacze University of Florida oszacowali, że stosowanie naproksenu już dwa razy w tygodniu, bądź częściej, podnosi ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych o około 10 procent.

- To sprzeczne z postrzeganiem NLPZ przez społeczność medyczną, której większość sądzi, że naproksen jest bezpieczniejszy. Nasze badanie wykazało, że ten lek nie jest bezpieczniejszy - może być wręcz szkodliwy - mówi Anthony Bavry, kardiolog z University of Florida.

Autorzy nie odnotowali wyższego ryzyka , i wcześniejszej śmierci w przypadku zażywania i innych NLPZ. Zebrane dane dotyczyły ponad 160 tysięcy kobiet po menopauzie, które wzięły udział w 15-letnim badaniu Women's Health Initiative.

Naproksen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne uśmierzają ból przez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za stan zapalny, ale mogą powodować również krwawienie z żołądka i przewodu pokarmowego. NLPZ nowszej generacji - inhibitory COX-2 - opracowano w celu zmniejszenia żołądkowo-jelitowych skutków ubocznych, ale stwierdzono również, że i te farmaceutyki zwiększają ryzyko wystąpienia .

Wyniki badań opublikowano w Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy