Strona głównaChorobyNiebezpieczna wielolekowość (polifarmakoterapia), czyli gdy przyjmujesz wiele leków

Niebezpieczna wielolekowość (polifarmakoterapia), czyli gdy przyjmujesz wiele leków

Obecnie częste jest zjawisko zwane polifarmacją lub polifarmakoterapią - obejmuje ono jednoczesne stosowanie wielu leków. To zaś może uczynić daną osobę bardziej podatną na szkodliwe interakcje farmaceutyków, co jest szczególnie niebezpieczne u pacjentów z nowotworem, którzy mają przed sobą terapię.
Gdy przyjmujesz wiele leków
Oto powszechny scenariusz, który dotyczy niemal 92 proc. osób starszych z rakiem: pacjent zgłasza się na leczenie i deklaruje przyjmowanie kilku , które mogą obejmować farmaceutyki na nadciśnienie lub chorobę serca, antydepresanty lub coś na cukrzycę. Może również często przyjmować tabletki na ból głowy, a także środki na złagodzenie zgagi, leki przeciwhistaminowe oraz witamin i minerałów. Często jednak pacjenci nie informują, co zażywają.

Także w przypadku osób, które nie chorują na , przyjmowanie wielu leków jest obarczone ryzykiem. - Jako lekarze zalecamy ludziom, aby zażywali leki, ale nie zawsze dobrze to monitorujemy. Z perspektywy pacjenta zaś, nawet gdy otrzymujeon informację, że medykament nie jest już potrzebny, trudno jest mu przestać go przyjmować. Wielu z nas ma obawy przed rezygnacją z już stosowanych leków - mówi dr Erika Ramsdale, onkolog z Wilmot Cancer Institute.

Im dłuższa jest lista leków i suplementów przyjmowanych przez daną osobę, tym większe istnieje ryzyko niewłaściwego ich zażywania i poważnych interakcji między tymi substancjami. Problem komplikuje fragmentaryczny charakter opieki zdrowotnej w różnych specjalnościach. Często brakuje medyka, który by monitorował zestaw farmaceutyków u danego pacjenta.

Kiedy przeanalizowano listę medykamentów i suplementów kilkuset osób w średnim wieku 77 lat z nowotworami, odkryto, że:
  • większość pacjentów miało poważne problemy zdrowotne poza rakiem, wymagające stosowania leków. Najczęstszym była choroba sercowo-naczyniowa. Jednakże kiedy pacjent onkologiczny ma także inne schorzenia, istnieje wyższe ryzyko toksyczności leczenia raka;
  • około 10 procent przyjęć do szpitala osób starszych ma związek z niebezpiecznymi interakcjami pomiędzy lekami. Wśród seniorów z chorobą nowotworową przechodzących chemioterapię, wielolekowość wiąże się z silnym wzrostem (do 114 proc.) nieplanowanych ;
  • leki obniżające poziom , minerały i środki stosowane w chorobach tarczycy to najczęstsza przyczyna potencjalnych interakcji między medykamentami;
  • ponad 25 procent leków stosowanych przez pacjentów w badaniu było dostępnych bez recepty i stanowiły one 40 procent potencjalnie nieodpowiednich farmaceutyków.
Najczęściej przyjmowane środki bez recepty to: witaminy i minerały, preparaty przeciw anemii, takie jak siarczan żelaza, jak również leki na zaburzenia związane z i zaparcia.

Seniorzy mogą błędnie zakładać, że leki dostępne bez recepty są dla nich bezpieczne, zauważają autorzy i dodają, że warto na bieżąco kontrolować zestaw medykamentów i im podobnych substancji.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy