Strona głównaChorobyNiektóre leki na nadciśnienie zmniejszają ryzyko pęknięcia tętniaka

Niektóre leki na nadciśnienie zmniejszają ryzyko pęknięcia tętniaka

Stosowanie inhibitorów RAA, klasy leków obniżających ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko pęknięcia tętniaka o 18 proc.
Niektóre leki na nadciśnienie zmniejszają ryzyko pęknięcia tętniaka [fot.  Rigby40 from Pixabay]
Tętniak to wybrzuszenie lub osłabienie ściany tętnicy. W tętnicy w mózgu taka sytuacja to wewnątrzczaszkowy. Jeśli pęknie, rozlewa krew w mózgu i odcina dopływ tlenu do dotkniętego obszaru, co może spowodować udar krwotoczny, śpiączkę i śmierć.
Udary te stanowią 3-5 proc. wszystkich tego rodzaju zdarzeń, jednak odsetek ich śmiertelności jest wyższy niż innych.

Układ renina-angiotensyna-aldosteron (RAA) organizmu obejmuje hormony, które wpływają na regulację ciśnienia krwi, a rozregulowanie RAA może prowadzić do . Jak się okazuje, dwa komponenty RAA biorą udział w rozwoju tętniaków wewnątrzczaszkowych, a wcześniejsze testy pokazały, że dysregulacja tego układu może również przyczyniać się do pęknięcia tętniaka. Inhibitory RAA często są stosowane w leczeniu nadciśnienia.

- Średnio połowa pacjentów z tętniakami wewnątrzczaszkowymi ma nadciśnienie, które może powodować zapalenie naczyń i zwiększać ryzyko pęknięcia tętniaka - mówi dr Qinghai Huang ze szpitala Changhai w Szanghaju. - Biorąc pod uwagę, że jedna trzecia pacjentów z pękniętym tętniakiem umiera, a jedna trzecia traci swoją niezależność, warto znać modyfikowalne czynniki ryzyka, aby zapobiec pęknięciu tętniaka - dodaje.

Oceniono związek między stosowaniem inhibitorów RAA i innych leków obniżających ciśnienie krwi, w tym beta-blokerów i leków moczopędnych, a ryzykiem pęknięcia tętniaka.

Jak się okazało, 32 proc. uczestników, którzy przyjmowali inhibitory RAAS, doświadczyło pęknięcia tętniaka wewnątrzczaszkowego, w porównaniu do 67 proc. osób, które nie przyjmowały tych leków.

- Ustaliliśmy, że stosowanie odpowiednich leków przeciwnadciśnieniowych dla normalizacji ciśnienia może znacznie zmniejszyć ryzyko pęknięcia tętniaka - mówi prof. Huang. - Szacujemy, że prawie 18 procentom pękniętych tętniaków można by zapobiec, gdyby wszystkim pacjentom z nadciśnieniem i tętniakami wewnątrzczaszkowymi przepisano inhibitory RAA - dodaje.

Obliczono też, że ryzyko pęknięcia tętniaka u kobiet było 1,8 razy wyższe niż u mężczyzn, a czynniki zwiększające ryzyko pęknięcia tętniaka obejmowały:
  • niekontrolowane nadciśnienie;
  • ekspozycję na bierne ;
  • nieleczenie

- Odkrycia potwierdzają wcześniejsze badania pokazujące, że - poza kontrolą ciśnienia krwi - rezygnacja z palenia i odpowiednie leczenie cukrzycy typu 2 również może pomóc zmniejszyć ryzyko pęknięcia tętniaka - mówi prof. Huang. - Potrzeba jednak dalszych badań, aby zrozumieć, w jaki sposób inhibitory RAAS są zaangażowane w zapobieganie pęknięciu tętniaka wewnątrzczaszkowego u ludzi z nadciśnieniem - zaznacza prof. Huang.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy