Strona głównaChorobyNowy lek na pamięć uszkodzoną w wyniku depresji i starzenia się

Nowy lek na pamięć uszkodzoną w wyniku depresji i starzenia się

Amerykanie opracowali substancję, która może nie tylko powstrzymać utratę pamięci, ale wręcz może pomóc odwrócić zaburzenia pamięci związane z depresją i otępieniem.
Obecnie nie ma leczenia, które pozwoliłoby powstrzymać i odwrócić zaburzenia poznawcze, które rozwijają się przy depresji i innych chorobach psychicznych, a także w związku z procesem .

Badacze zidentyfikowali związki, które są w stanie aktywizować uszkodzone receptory mózgu odpowiadające za sposób funkcjonowania pamięci. Zdaniem ekspertów, nowo opracowana substancja może dość szybko i znacząco osłabić objawy problemów z , skutecznie naprawiając uszkodzenia mózgu i wzmacniają zdolność zapamiętywania.

Utrata pamięci związana z depresją i starzeniem się może być wywoływana uszkodzeniem neuronalnych receptorów komórek mózgowych wykorzystujących neuroprzekaźnik kwasu gamma-aminomasłowego (Gaba). Badacze przekształcili strukturę benzodiazepin, grupy i uspokajających, które oddziałują na neuroprzekaźnik Gaba. Ten nowy związek okazał się skuteczny w wiązaniu i aktywowaniu uszkodzonych receptorów.

Badania przeprowadzono na myszach, których pamięć była osłabiona z powodu wysokiego poziomu . Okazało się, że podanie nowo skonstruowanego leku już po trzydziestu minutach spowodowało przywrócenie możliwości mnemonicznych do normalnego poziomu. Co istotne, klikunastokrotne powtarzanie próby dawało takie same rezultaty. W ramach kolejnego eksperymentu podawano nową substancję myszom o zaburzonej pamięci z powodu starzenia się. Także i w tej sytuacji odnotowano szybkie odwrócenie szkód. Zwierzęta zaczęły wykazywać możliwości zapamiętywania na poziomie charakterystycznym dla młodych dorosłych gryzoni.

Jak oceniają autorzy badań, zastosowany lek był w stanie modyfikować receptory neuronalne i odwracać zaburzenia pamięci, a co również istotne, nie miał żadnych negatywnych skutków ubocznych.

O odkryciu poinformowano podczas tegorocznego spotkania American Association for the Advancement of Science w Waszyngtonie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy