Strona głównaChorobyNowy lek pomoże odwrócić utratę pamięci w starszym wieku?

Nowy lek pomoże odwrócić utratę pamięci w starszym wieku?

Nowy eksperymentalny lek poprawia stan chorych komórek mózgowych, co może zatrzymać osłabienie pamięci i inne zaburzenia rozwijające się wraz z wiekiem.
Nowy lek pomoże odwrócić utratę pamięci w starszym wieku? [Fot. freshidea - Fotolia.com]
Jak podaje , opracowany przez kanadyjskich medyków lek został przetestowany na zwierzętach i okazało się, że starsze zwierzęta już po trzydziestu minutach miały lepszą pamięć. Po dwumiesięcznej kuracji zaś komórki komórki mózgowe, które uległy skurczeniu, odzyskały pierwotną wielkość.

Uczeni podkreślają, że lek został opracowany nie tylko po to, by zapobiec związanemu z wiekiem spadkowi możliwości poznawczych, ale także powstrzymać utratę i upośledzenie umysłowe rozwijające się często w depresji, i innych .

Dalsze testy kliniczne zostaną przeprowadzone z udziałem ludzi. Jeśli uda się potwierdzić skuteczność leku i nie będzie miał on groźnych efektów ubocznych, każdy człowiek po 55 roku życia mógłby zyskać korzyści z jego stosowania, uważają twórcy farmaceutyku.

Obecnie nie dysponujemy środkami, które poprawiłyby pamięć osłabioną w starszym wieku i w wyniku zaburzeń psychicznych. Nowo opracowany lek może zatrzymać proces utraty wspomnień, odmładzając konkretne komórki zaangażowane w naukę i pamięć. Może też zapobiec utracie pamięci w początkowej fazie i zahamować jej rozwój.

Jak ustalono w badaniach, jednym z czynników osłabienia pamięci jest nieodpowiedni poziom neuroprzekaźnika o nazwie GABA. Odpowiada on za zwolnienie tempa określonych funkcji neuronów, skutecznie tłumiąc elektryczny „szum" w mózgu, co wzmacnia główne sygnały mające i dzięki temu mogą być łatwiej przetwarzane.

Opisywany lek jest pochodną benzodiazepin, rodziny farmaceutyków, które mają działanie przeciwlękowe, uspokajające i nasenne. Nowy środek nakierowuje się na specyficzne receptory GABA w neuronach w takich częściach mózgu, takich jak hipokamp, czyli tych biorących udział w procesach poznawczych.

Badania pokazały, że już po trzydziestu minutach od podania środka starsze myszy umiały odnaleźć się w labiryncie tak, jak młode gryzonie. Ustalono też, że młode zwierzęta zestresowane z powodu przebywania w zamknięciu, utrzymały wysoki poziom zdolności poznawczych, gdy otrzymały nowy lek.

Medykament może być dostępny dopiero za kilka lat, po wykonaniu testów klinicznych z udziałm ludzi.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy