Strona głównaChorobyOdkryto nowy lek na sezonowe zaburzenia nastroju

Odkryto nowy lek na sezonowe zaburzenia nastroju

Pracowncy z Institute of Transformative Bio-Molecules Uniwersytetu w Nagoja w Japonii, zbadali mechanizmu leżący u podstaw sezonowych zaburzeń nastroju i zidentyfikowali lek, który chroni przed depresją, dzięki badaniu zachowania rybek akwariowych medaka (ryżówek japońskich).
Odkryto nowy lek na sezonowe zaburzenia nastroju  [fot. Ajale from Pixabay]
Sezonowe zmiany pogodowe mogą prowadzić do i , zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Na dużych szerokościach geograficznych, w tym w północnych regionach Stanów Zjednoczonych i w krajach nordyckich, około 10 proc. ludzi cierpi na depresję zimową (sezonowe zaburzenie afektywne, Seasonal Affective Disorder, ), doświadczając typowych objawów choroby, w tym: osłabienia , problemów ze snem, zaburzeń rytmu dobowego, chęci odizolowania się, zmniejszenia libido oraz zmian apetytu i masy ciała, a także myśli samobójczych.

Zwierzęta mogą odgrywać ważną rolę w zrozumieniu różnych procesów biologicznych i behawioralnych, a także w odkryciu nowych leków. Ustalono, że rybka medaka jest tu świetnym punktem odniesienia, bo obserwuje się u niej ograniczenie kontaków z innymi i nasilone zachowanie przypominające lęk, kiedy znajduje się ona w warunkach zimowych.

Aby zrozumieć podstawowe mechanizmy depresji zimowej, zespół obserwował zachowanie medaki. Zauważono, że celastrol, związek uzyskiwany z rośliny o nazwie Winorośl Zeusa (Tripterygium wilfordii) stosowanej w tradycyjnej chińskiej medycynie, może pomóc w leczeniu SAD. Okazało się, że celastrol wpływa na strukturę mózgu o nazwie habenula, która pełni istotną rolę w patofizjologii depresji, substancja może oddziaływać na białko o nazwie NRF2, które oddziałuje na mechanizm leżący u podstaw depresji.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy