Strona głównaChorobyOpakowania leków, które pomagają zmniejszyć ryzyko pomyłki

Opakowania leków, które pomagają zmniejszyć ryzyko pomyłki

Według badania PolSenior, ponad połowa starszych Polaków (55%) zażywa codziennie co najmniej 5 leków, a co 10 osoba – 10 i więcej leków. Tymczasem według światowych statystyk na 250 recept przypadają aż 4 błędy apteczne. Farmaceuci zwracają uwagę na możliwość pomyłki również ze strony samego pacjenta.
Opakowania leków, które pomagają zmniejszyć ryzyko pomyłki [Fot. Igor Ushakov - Fotolia.com]
Duża, wyraźna czcionka nazwy i dawki leku oraz zróżnicowanie kolorystyczne dawki, które są prostsze do odróżnienia dla starszych oraz słabowidzących osób to główne cechy nowych opakowań Grupy Polpharma. Na niektórych opakowaniach znajdują się także piktogramy ujmujące zastosowanie danych leków (ucho, nos, serce) zgodne z wytycznymi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych (URPL). Takie oznaczenie umożliwia samodzielne przyjmowanie leków nawet pacjentom z lekkimi . Specjalna tabela stosowania leku umieszczona z tyłu opakowania wspiera z kolei przestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjenta.

Już dziś według danych Najwyższej Izby Kontroli liczba seniorów niezdolnych do samodzielnej egzystencji, potrzebujących opieki środowiskowej wynosi ok. 2 mln i systematycznie rośnie. Ze względu na brak środków w samorządach opieką objętych jest jedynie 1,49% seniorów.
Choroby przewlekłe dotykają 92,5% Polaków pow. 70 roku życia. Seniorzy ci cierpią przy tym średnio na 4 schorzenia jednocześnie, w tym: choroby układu krążenia, choroby płuc, nowotwory i . To oznacza, że pacjenci wymagający opieki sami muszą sobie radzić z przyjmowaniem wielu silnie działających leków. Bardzo ważne dlatego są wszelkie oznaczenia, które mogą im w tym pomóc – podkreśla prof. dr hab. n. med. Tomasz Kostka, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii.

Opakowanie, które wspiera pacjenta

Wedle badań od 10% do aż 30% pacjentów prosi farmaceutów o zapisanie dawki leku na opakowaniu. Nowe opakowania leków na receptę zawierają odpowiedź na tę potrzebę, w postaci specjalnej tabeli stosowania leku, umieszczonej na odwrocie opakowania. Dotyczy to wybranej grupy leków, których przyjmowanie związane jest ze ścisłym przestrzeganiem pór dnia. Przestrzeganie zaleceń lekarskich jest znacznie łatwiejsze, kiedy można zapisać porę przyjmowania konkretnego leku.

Według światowych badań aż 83% błędów popełnianych przez farmaceutów może zostać wyeliminowanych dzięki poradzie farmaceutycznej dotyczącej zapisania na opakowaniu leku zaleceń lekarskich z recepty. Zmusza ona aptekarza do ponownego przyjrzenia się lekom przed wydaniem. W przypadku, gdy mamy wątpliwości i porada lekarska lub dotychczasowy sposób przyjmowania, istotnie nie zgadzają się z poradą farmaceuty poprosimy o dokładne sprawdzenie leku, gdyż mogła zajść pomyłka związana z podobieństwem w nazwie.

Ułatwienie dla osób starszych i słabowidzących

Dla osób starszych i słabowidzących ułatwieniem jest czytelna nazwa leku i graficzne rozróżnienie dawek. Kluczowe informacje, takie jak nazwa leku, dawka oraz zawartość zostały umieszczone aż na 3 ściankach opakowania. Takie rozwiązanie pozwoli każdemu na szybsze zlokalizowanie leku w domowej apteczce.

Czytelna nazwa i dawka leku to najważniejsza cecha opakowania wg farmaceutów i pacjentów

Na świecie podobne nazwy leków stanowią jedną trzecią błędów w leczeniu. Ten rodzaj błędów przypisuje się naszej percepcji i tendencji do interpretowania informacji w sposób, który pozwala uniknąć informacji sprzecznych z wcześniejszymi przekonaniami. Na przykład nową, nieznaną nazwę leku można odczytać jako starszą, bardziej znaną.

Na nowych opakowaniach kolory tworzą kod, który utożsamia je z daną grupą terapeutyczną i dawką leku. Kolorowe diamenty na brzegach opakowań rozróżniają konkretne dawki leków, a pasek podkreśla grupę terapeutyczną. System jest intuicyjny i wspiera również pacjentów z chorobami przewlekłymi, którzy ten sam lek w różnych dawkach przyjmują przez wiele lat.

Bezpieczniej także w aptekach

Powyższe rozwiązania nowej szaty graficznej zostały wypracowane na podstawie wielu wywiadów z farmaceutami i pacjentami. Tym samym obok bezpieczeństwa pacjentów, mogą zwiększać one komfort i bezpieczeństwo farmaceuty. Ułatwiają katalogowanie leków w aptece, pozwalają szybciej odnaleźć szukany lek, a przede wszystkim dzięki wyraźnemu rozróżnieniu nazwy i dawki leku minimalizują ryzyko pomyłki przy wydawaniu leku w aptece.

Tagi: leki, pomyłka

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy