Strona głównaChorobyOpracowano lek na utratę powonienia

Opracowano lek na utratę powonienia

Osłabienie węchu nie jest rzadkością i może mieć wiele przyczyn, a jedną z jego konsekwencji jest to, że ulubione posiłki wydają się mniej smaczne.
Opracowano lek na utratę powonienia Naukowcy odkryli genetyczny "wyzwalacz", który , sprawia, że nos może zastąpić receptory zapachu, co oznacza, że jest możliwość znalezienia lekarstwa na utratę węchu. Przyjemność z jedzenia jest w dużej mierze zależna od węchu, ponieważ zapach oddziałuje na odczucia smakowe.

Osłabienie węchu jest rzadkością u osób poniżej 50 roku życia, ale wraz z wiekiem siła powonienia często pogarsza się, wynika z badań San Diego State University. Ustalono, że 24% mężczyzn i kobiet w wieku 52 lat wykazywało zaburzenia węchu, odsetek ten wrósł do 62% w przypadku osób w wieku lat 80 i starszych. Naukowcy doszli do wniosku, że odpowiada za to starzenie się komórek węchowych oraz mniejsza skuteczność przy tworzeniu się nowych komórek. Jednakże starzenie się nie jest jedyną przyczyną osłabienia węchu, wśród innych powodów wymienia się m. in.: uszkodzenia mózgu, polipy nosa i niedoczynność tarczycy. Palenie papierosów także wpływa na zmysł węchu.

System węchowy jest zazwyczaj skuteczny w odnowieniu komórek; neurony węchowe żyją około 30 dni, a następnie są zastępowane przez nowe. Naukowcy z University of California, Berkeley odkryli, że w szczególności jeden gen (o nazwie p63), o którym wiadomo, że odgrywa rolę w regeneracji komórek skóry, był kluczem do uruchomienia procesu odnowy. Gen działa jak hamulec w komórkach macierzystych. Dzięki usunięciu tego genu produkcja neuronów czuciowych wzrosła.

Kolejnym etapem badań jest znalezienie leku, który może regulować p63 i wywoływać jednocześnie produkcję neuronów czuciowych w nosie. Takie leczenie nie byłyby ograniczone do ludzi, którzy stracili węch, bo stworzenie takiego medykamentu miałoby zastosowanie do aktywowania zastąpienia lub odnowienia komórek macierzystych w innych częściach ciała - w układzie nerwowym, skórze i błonie śluzowej dróg oddechowych oraz gruczole krokowym.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy