Strona głównaChorobyOstrożnie z suplementami wapnia i witaminy D - mogą skutkować kamicą nerkową

Ostrożnie z suplementami wapnia i witaminy D - mogą skutkować kamicą nerkową

Uczeni z North American Menopause Society (NAMS) ostrzegają, że powszechnie rekomendowane suplementy z wapniem mogą nadmiernie podnieść poziom tego pierwiastka, co zwiększa ryzyko kamieni nerkowych, a także innych problemów zdrowotnych.
Ostrożnie z suplementami wapnia i witaminy D - mogą skutkować kamicą nerkową [© abhijith3747 - Fotolia.com] Kobietom w okresie okołomenopauzlnym powszechnie zaleca się przyjmowanie suplementów zawierających i , co pomaga uchronić się przed , chorobą, na którą szczególnie podatne są dojrzałe panie.

W randomizowanym kontrolowanym badaniu wzięło udział 163 kobiet w wieku 57 - 90 lat. Każdej uczestniczce powiedziano, że poziom witaminy D jest u niej zbyt niski i powinna zażywać tabletki z cytrynianem wapnia - 1200 mg dziennie.

Wszystkie uczestniczki zażywały suplementy witaminy D na poziomie 400 do 4800 IU dziennie. Dawki suplementów spełniały wymogi rekomendowanego codziennego spożycia.

Co trzy miesiące przez okres jednego roku pobierano krew i mocz. Okazało się, że u dziewięciu procent kobiet odnotowano nadmiar wapnia we krwi, a 31 procent miało nadmiar wapnia w moczu. W przypadku tych pań 500 mg suplementu z cytrynianem wapnia może być już nadmierną ilością, wskazują badacze.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Menopause.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:17:56, 22-06-2014 ~gość: 178.42.87.xxx

    Po co publikować/powielać informacje, o których nie ma się pojęcia?
    1. Krew jest najgorszym miejscem do badania poziomu pierwiastków, w tym wapnia, gdyż jest tkanka bardzo dynamiczną, o parametrach zmieniających się bardzo szybko i w zależności od bardzo wielu elementów.
    2. Nie ma żadnych dowodów, ż eto akurat wapń z suplementu powoduje ów "nadmiar".
    3. Człowiek jest indywidualnością biochemiczną i coś co dla jednego jest nadmiarem u innego jest norną.
    4. "Nadmiar" wapnia we krwi często jest spowodowany transmineralizacją i zwykle nie ma związku bezpośredniego z suplementacją.
    5. Gdzie jest porównanie z grupą kontrolną? Jeśli nie ma odniesienia to brak podstaw do jakichkolwiek porównań.
    6. Uczni ("uczeni"?), którzy nie mimo powyższego wykonują "badania" i je publikują albo są niekompetentni, albo robią to w celu manipulowania ludźmi.
    7. Liczba 163 jako ilość badanych jest śmieszna, by na podstawie takiej ilości badanych osób przenosić to jako ostrzeżenie na całą populację.
    8. Cytrynian wapnia - nie wiadomo dlaczego wybrano osoby przyjmujące ten związek - jest on kiepską formą do stosowania suplementacji wapnia.
    9. "Nadmiar" wapnia w moczu świadczy o jego usuwaniu z organizmu i świadczy o:
    - konieczności jego dostarczania do organizmu w stosownej ilości, formie i czasie
    - istnieniu czynników powodujących nadmierną eliminację wapnia z organizmu przez różne czynniki, od zakwaszenia tkanek poczynając.
    10. Komu służy upowszechnianie niepełnych/zmanipulowanych informacji?
    Krzysztof Abramek
    ... zobacz więcej
  • 09:04:36, 23-12-2016 Baisa

    Czyli rozumiem,ze artykuł nie jest prawdziwy?
  • 13:15:40, 23-12-2016 Baisa

    Niestety ale informacje w nim są zmanipulowane. Tak więc nie powinnaś wierzyć im na słowo. Tak naprawdę wapń w dieci jest bardzo potrzebny ponieważ niweluje ryzyko osteoporozy.

    A sama kamica nerkowa wynika z nieodpowiedniej diety:
    http://kamicanerkowa.net.pl/kamica/p...micy-nerkowej/

    Na stronie opisane są wszystkie jej przyczyny.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy