Strona głównaChorobyOtyłość sprzyja nowotworom, ale kwas acetylosalicylowy może osłabić to zagrożenie

Otyłość sprzyja nowotworom, ale kwas acetylosalicylowy może osłabić to zagrożenie

Kwas acetylosalicylowy to jeden z najłatwiej dostępnych i powszechnie używanych leków na ból i gorączkę, może mieć także inne zastosowanie - okazuje się, że zmniejsza ryzyko raka w przypadku otyłości.
Otyłość sprzyja nowotworom, ale kwas acetylosalicylowy może osłabić to zagrożenie [Fot. Mara Zemgaliete - Fotolia.com] Od jakiegoś czasu wiadomo, że otyłość oznacza większe zagrożenie rakiem. Badania dowiodły, że nadmierna waga może mieć związek z kilkunastoma , m. in. nowotworem okrężnicy, trzustki i piersi. Testy na myszach wkazały jednak, że , czyli substancja lecznicza zawarta, np. w aspirynie i polopirynie, osłabia negatywny wpływ w tym zakresie.

Uczeni z Uniwersytetu Hokkaido w Sapporo wskazują, że poprzez spowolnienie kluczowego mechanizmu obrony antynowotworowej. Zastosowanie kwasu acetylosalicylowego u otyłych gryzoni sprawiło jednak, że mniej zwierząt zachorowało na tę chorobę.

W ramach testów myszom podawano białko Ras, które jest onkogenem, czyli związkiem wywołującym przekształcenie się prawidłowej komórki w nowotworową. Kiedy zwierzęta te były jednocześnie karmione dietą wysoko-tłuszczową, dochodziło do osłabienia antyonowtworowych mechanizmów obronnych i zaczęły się rozwijać różne formy raka. Gdy jednak gryzoniom podawano jednocześnie kwas acetylosalicylowy, następowało osłabienie wywołanych otyłością powdyższonych poziomów stanów zapalnych i organizmy zwierząt łatwiej mogły się bronić przed rozwojem raka. Okazało się, że lek przywrócił efektywność procesów chroniących przed powstawaniem raka.

Dotychczasowe testy wskazały, że nadwaga i otyłość wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem raka: przełyku, okrężnicy, odbytu, , macicy, , , żołądka, jajników, dróg oddechowych oraz szpiczaka mnogiego.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy