Strona głównaChorobyPopularne leki na nadciśnienie mogą uchronić przed rakiem jelita grubego

Popularne leki na nadciśnienie mogą uchronić przed rakiem jelita grubego

Leki powszechnie przepisywane w leczeniu nadciśnienia mogą również zmniejszać ryzyko raka jelita grubego.
Popularne leki na nadciśnienie mogą uchronić przed rakiem jelita grubego [fot. StockSnap from Pixabay]
Osoby, które przyjmują inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) lub blokery receptorów angiotensyny II (ARB) z powodu nadciśnienia, rzadziej zapadają na .

Leki takie jak ACEI lub ARB są przepisywane w stanach takich, jak , i . Medykamenty te hamują lub blokują angiotensynę, substancję chemiczną, która powoduje zwężenie tętnic. Lekarze często przepisują je osobom z nadciśnieniem w celu uelastycznienia i łatwiejszego poszerzania naczyń krwionośnych, a tym samym obniżenia ciśnienia krwi.

Nowe duże badanie (z udziałem prawie 190 tysięcy ludzi) pokazało, że przyjmowanie wspomnianych leków może również zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego. Nowotwór ten jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na całym świecie i drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka.

To pierwsze badanie, które wykazało potencjalny korzystny wpływ inhibitorów ACE i ARB na rozwój raka jelita grubego, mówią autorzy z Uniwersytetu w Hongkongu; obejmowało dużą grupę pacjentów którzy na początku trwających osiem lat badań byli wolni tego nowotworu. Jak ustalono:
  • ci, którzy przyjmowali leki na nadciśnienie, takie jak ACEI lub ARB, mieli o 22 proc. niższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w ciągu kolejnych trzech lat;
  • korzyści ze stosowania ACEI i ARB zaobserwowano u pacjentów w wieku powyżej 55 lat i u pacjentów z polipami okrężnicy;
  • korzyści związane z przyjmowaniem leków były ograniczone do pierwszych trzech lat po ujemnej kolonoskopii.
Na temat badań napisano w magazynie Hypertension.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy