Strona głównaChorobyPopularne leki pomogą secu przetrwać okres żałoby

Popularne leki pomogą secu przetrwać okres żałoby

Od jakiegoś czasu wiadomo, że początkowy okres żałoby jest nie tylko bardzo trudny emocjonalnie, ale też poważnie zagraża zdrowiu układu sercowo-naczyniowego. Nowe badania pokazują, że powszechnie stosowane leki pomagają ochronić serce.
Popularne leki pomogą secu przetrwać okres żałoby [fot. Gary Ross from Pixabay]
Zwiększone ryzyko zawału serca, czy kardiomiopatii stresowej, zwanej też „zespołem złamanego serca", we wczesnym okresie można zmniejszyć, stosując powszechnie znane leki w nowatorski sposób, wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z University of Sydney. Chodzi o i beta-blokery.

Jak wyjaśnia prof. Geoffrey Tofler, autor badań, większość ludzi stopniowo dostosowuje się do sytuacji utraty bliskiej osoby, ale odnotowywany jest wówczas wzrost ryzka zawału serca i śmierci, szczególnie wśród osób, które opłakują wpółmałżonka lub dziecko.
Zwiększone ryzyko może trwać do sześciu miesięcy. Najwyższe jest jednak w pierwszych dniach żałoby: czterokrotnie wyższe niż zagrożenie w okresie od siedmiu dni do miesiąca po śmierci bliskiej osoby - mówi prof. Tofler.
Opisywane badanie jest pierwszym tego rodzaju, które wykazało, że istnieje możliwość zmniejszenia określonych czynników ryzyka sercowego w czasie żałoby, bez negatywnego wpływu na nią.
Żałoba po śmierci bliskiej osoby jest jednym z najbardziej stresujących doświadczeń, na które narażony jest niemal każdy człowiek. Nasze badanie to pierwsze badanie kliniczne, w którym zbadano, w jaki sposób można zmniejszyć czynniki ryzyka sercowego w początkowym okresie opłakiwania bliskich - wskazuje prof. Tofler.
Do testów zaproszono 85 osób, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni straciły współmałżonka lub dziecko. Niemal połowa z nich przez sześć tygodni otrzymywała niskie dawki beta-adrenolityku i kwau acetylosalicylowego, a pozostali zażywali placebo. U uczestników monitorowano tętno i ciśnienie krwi, a ponadto na bieżąco sprawdzano zmiany w krzepnięciu krwi.
Głównym odkryciem było to, że stosowanie małych dawek wspomnianych leków raz dziennie skutecznie zmniejszało skoki ciśnienia krwi i częstości akcji serca, a także dawało pewne pozytywne efekty w zakresie krzepnięcia krwi", mówi Tofler. To nie wszystko. Farmaceutyki nie miały negatywnego wpływu na reakcje psychiczne, a nawet zmniejszyły objawy lęku i depresji. Ku naszemu zdziwieniu, obniżony poziom i ciśnienia krwi utrzymywał się nawet po przerwaniu stosowania leków - wyjaśnia prof. Tofler.
Jakkolwiek beta-adrenolityki i kwas acetylosalicylowy są powszechnie stosowane długoterminowo dla osłabienia ryzyka sercowo-naczyniowego, nie były wcześniej używane w taki sposób - jako krótkoterminowa terapia zapobiegawcza podczas żałoby, podkreślają eksperci.

Autorzy zaznaczają, że potrzebne są szersze badania, by potwierdzić uzyskane wyniki i móc powszechnie zalecać taką terapię u żałobników.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy