Strona głównaChorobyPopularne leki przeciwbólowe i antybiotyki pomagają przy depresji?

Popularne leki przeciwbólowe i antybiotyki pomagają przy depresji?

Zażywanie leków przeciwzapalnych, takich jak paracetamol, statyny i antybiotyki, może osłabić objawy depresji.
Popularne leki przeciwbólowe i antybiotyki pomagają przy depresji? [fot. Pasi Mäenpää z Pixabay]
Chińscy badacze przejrzeli kilkadziesiąt testów i doszli do wniosku, że przyjmowanie np. ibuprofenu czy oraz innych leków wykazujących działanie przeciwzapalane, zmniejsza objawy silnej .

Uczeni z Uniwersytetu Technologicznego w Wuhan w Chinach odkryli, że określone leki były o niemal 80 pocent skuteczniejsze w osłabianiu pbjawów depresyjnych niż palcebo. Efekty stosowania przeciwzapalnych farmaceutyków było jeszcze silniejsze, kiedy dodawano je do standardowego leczenia przeciwdepresyjnego. Wśród medykamentów dających najbardziej zauważalne korzyści u pacjentów z depresją były: niesteroidowe leki przeciwzapalne (), kwasy tłuszczowe omega 3, (leki powszechnie stosowane przy nadmiarze cholesterolu) i minocykliny ().

Co istotne, przyjmowanie wspomnianych leków nie wiązało się zwykle z uciążliwymi skutkami ubocznymi, jedynie w przypadku zażywania statyn i N-acetylocysteiny odnotowano pewne zaburzenia funkcji jelit. Autorzy zaznaczają jednak, że ich badania trwały 12 tygodni, a jest to zbyt krótki czas, by ocenić możliwość wystąpienia wszystkich skutków ubocznych.

Dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że depresja dotyczy 300 milionów ludzi na całym świecie. Choroba znacznie obniża jakość życia i nie pozwala normalnie funkcjonować w pracy i w domu, a nieleczona, może prowadzić do prób .

Na temat badań można przeczytać w Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy