Strona głównaChorobyPopularne leki zaburzają florę jelitową

Popularne leki zaburzają florę jelitową

Nie tylko antybiotyki, także inne często stosowane leki mogą mieć niekorzystny wpływ na florę bakteryjną, ostrzegają uczeni.
Popularne leki zaburzają florę jelitową [fot. Ewa Urban z Pixabay]
Holenderscy badacze ostrzegają, że wiele popularnych leków ma istotny wpływ na - mogą zaburzać jego strukturę i potencjał metaboliczny.

Uczeni przeanalizowali oddziaływanie na bakterie jelitowe 41 popularnych rodzajów leków na receptę. Jak się okazało, aż 18 powszechnych typów leków ma istotny wpływ na skład bakteryjny mikrobiomu, co może powodować różne problemy zdrowotne, w tym infekcje jelitowe, otyłość i rozmaite choroby jelit.

Na mikrobiom jelitowy składają się dziesiątki miliardów mikroorganizmów, w tym co najmniej tysiąc różnych gatunków bakterii. Jego stan ma istotne przełożenie na zdrowie organizmu. Liczne badania pokazały, że zaburzenia flory jelitowej są związane z rozwojem m. in. otyłości, cukrzycy i chorób wątroby, a także nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych.

Testy pokazały, że wśród leków mających największy wpływ na mikrobiotę są:

  • Inhibitory pompy protonowej; stosowane w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, w tym choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, jak również , etc.;
  • ; stosowana w leczeniu cukrzycy typu 2;
  • ; przyjmowane w leczeniu infekcji bakteryjnych;
  • Środki przeczyszczające; używane w leczeniu i zapobieganiu zaparciom;
Ponadto siedem innych rodzajów leków miało związek ze znaczącymi zmianami bakterii w jelitach. Stosowanie niektórych (selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, SSRI) przez osoby z zespołem jelita drażliwego wiązało się z nadmiernym nagromadzeniem potencjalnie szkodliwych bakterii Eubacterium ramulus. Zażywanie sterydów z kolei wiązało się z wysokim poziomem bakterii metanogennych, a to przekładało się na nadwagę lub otyłość.

Co istotne - jak zwracają uwagę autorzy badań - leki te są przepisywane kilku do kilkunastu procentom Europejczyków. Wobec tego problemy z mikrobiomem jelitowym w wyniku stosowania różnych medykamentów stają się dość powszechne, a co za tym idzie, często diagnozuje się towarzyszące temu choroby.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy