Strona głównaChorobyPopularny lek przeciwbólowy grozi niewydolnością serca

Popularny lek przeciwbólowy grozi niewydolnością serca

Stosowanie kwasu acetylosalicylowego, powszechnego leku na przeziębienie i ból, wiąże się z o 26 proc. zwiększonym ryzykiem niewydolności serca u osób z co najmniej jednym czynnikiem sprzyjającym tej dolegliwości.
Popularny lek przeciwbólowy grozi niewydolnością serca [fot. Ajale from Pixabay]
Czynniki zwiększające zagrożenie obejmują: palenie papierosów, otyłość, nadciśnienie, nadmierny poziom cholesterolu, i choroby układu krążenia. Jeśli do nich dołączone było częste stosowanie kwasu acetylosalicylowego, oznaczało to istotne podwyższenie ryzyka zaburzeń pracy serca.

- To pierwsze badanie, w którym ustalono, że wśród osób z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka niewydolności serca przyjmowanie oznaczało wyższe ryzyko późniejszego rozwoju tej choroby - mówi dr Blerim Mujaj z Uniwersytetu we Freiburgu.

Analiza objęła ponad 30 tysięcy osób zagrożonych niewydolnością serca (czyli cechujących się jednym z wymienionych wyżej czynników tej dolegliwości). W początkowym stadium badań żaden z uczestników (wszyscy w wieku powyżej 40 lat) nie cierpiał jednak na tę chorobę.

Po trwającym ponad 5 lat okresie monitorowania zdrowia uczestników odkryto, że przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego zwiększa zagrożenie niewydolnością o 26 proc. Związek między stosowaniem wspomnianego leku i niewydolnością serca obliczono po uwzględnieniu: płci, wieku, wskaźnika masy ciała, palenia papierosów, spożywania alkoholu, poziomu ciśnienia krwi, częstości akcji serca, ilości we krwi oraz ilości kreatyniny, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i leczenia inhibitorami raas (renin-angiotensin-aldosterone system), blokerami kanału wapniowego, lekami moczopędnymi, beta-blokerami lub lekami hipolipemizującymi.

- To pierwsze duże badanie, w którym sprawdzono związek między stosowaniem kwasu acetylosalicylowego i incydentalną niewydolnością serca u osób z chorobą serca i wolnych od niej oraz z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka. Wspomniany lek jest powszechnie stosowany - w naszym badaniu jeden na czterech uczestników do przyjmował. W tej grupie używanie opisywanego farmaceutyku wiązało się z niewydolnością serca, niezależnie od innych czynników ryzyka - wyjaśnia dr Mujaj.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy