Strona głównaChorobyPopyt na leki bez recepty rośnie

Popyt na leki bez recepty rośnie

Pomimo, że kwiecień br. w porównaniu do marca odnotował niższy obrót w aptece, to nie oznacza to pogorszenia sytuacji zdrowotnej kraju. Rok do roku, średnia sprzedaż w aptekach wzrosła o 5,1% i wg Monitora Zdrowia OSOZ, wzrost sprzedaży leków w najbliższych miesiącach będzie się powiększał. Przy okazji rośnie marża aptek, co nie jest jednak spowodowane podwyższaniem cen leków, ale coraz większym popytem na leki sprzedawane bez recepty.
W kwietniu tylko jedna kategoria „produkty dermatologiczne" wzrosła w średniej aptece pod względem wartości sprzedaży w porównaniu do marca, a wzrost ten wyniósł 2,79%. Pozostałe kategorie zanotowały spadek, z czego największy dotyczył leków przeciwzakaźnych. Natomiast do grup produktów najczęściej sprzedawanych w aptece w kwietniu należały produkty na przewód pokarmowy i metabolizm, produkty na układ sercowo naczyniowy, produkty na centralny układ nerwowy oraz produkty na układ oddechowy. Udział każdej z tych grup w całkowitej sprzedaży aptecznej przekroczył 10% i być może w dużej części jest to związane z nietypową ostatnio pogodą. Aktualnie Monitor OSOZ prowadzi badania, czy zwiększona sprzedaż leków jest w jakimś stopniu skorelowana z miejscami dotkniętymi powodzią.

Wraz z okresem letnim w sprzedaży aptecznej dokonuje się zmiana struktury sprzedażowej. W porównaniu do marca spadł udział zarówno leków jak i suplementów diety oraz dietetycznych środków spożywczych. Wzrósł za to udział pozostałych produktów, w tym w zdecydowanej większości kosmetyków. Oznacza to jedno - zima definitywnie minęła i zaczynamy dbać o swój wygląd.

- Mamy do czynienia w Polsce z coraz większym popytem na leki bez recepty. Większe wydatki na leki bez recepty pociągają za sobą mniejsze nakłady na leki refundowane. Być może dzięki temu poprawi się nieco budżet NFZ i zmaleją szybko rosnące dotychczas wydatki na refundację kosztów leków - analizuje Łukasz Stopa, Kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

Monitor Zdrowia OSOZ to raport wydawany przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia, który w każdym miesiącu publikuje informacje dotyczące zachorowalności, kosztów leczenia oraz częstotliwości występowania chorób w Polsce. Szczegółowe informacje na temat bieżącej konsumpcji leków można znaleźć w miesięczniku OSOZ.


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy