02-11-2017
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
U pacjentów z zespołem jelita drażliwego objawom tej dolegliwości mogą również towarzyszyć symptomy depresyjne i zaburzenia lękowe. Z kanadyjskich badań wynika, że stosowanie probiotyków mogłoby złagodzić te objawy.
![Probiotyki pomocne na zespół drażliwego jelita i depresję? [fot. Geza Farkas - Fotolia.com] Probiotyki pomocne na zespół drażliwego jelita i depresję? [fot. Geza Farkas - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Probiotyki-pomocne-na-zespol-drazliwego-jelita-i-depresje_img59fc1eb494201.jpg)
mogą zmniejszyć objawy (irritable bowel syndrome, IBS), ale niewiele wiadomo o ich wpływie na współistniejące zaburzenia psychiczne. Uczeni z McMaster University przeprowadzili badanie oceniające działanie Bifidobacterium longum NCC3001 (BL) na i depresję u pacjentów z IBS.
Badanie pokazuje, w jaki sposób spożycie określonego probiotyku może poprawić zarówno objawy żołądkowo-jelitowe, jak i objawy psychiczne w przypadku jelita drażliwego, mówią autorzy.
10-tygodniowe testy przeprowadzono na 44 pacjentach z drażliwością jelita grubego, którzy jednocześnie doświadczali lęku lub łagodnej do umiarkowanej depresji. Połowa uczstników została poproszona o zażywanie probiotyku, a druga połowa - placebo. Już po 6 tygodniach okazało się, że 14 z 22 pacjentów (ponad 60 proc.) z pierwszej grupy doznało osłabienia objawów w porównaniu do 7 pacjentów na 22 (nieco ponad 30 proc.) w drugiej grupie.
Co więcej, pacjenci w grupie BL deklarowali wyższy wzrost wskaźnika jakości życia w porównaniu z grupą placebo. Analiza fMRI wykazała, że BL zmniejszyły reakcje na negatywne bodźce emocjonalne w wielu obszarach mózgu, w tym w ciele migdałowatym i regionach przednio-limbicznych, w porównaniu z grupą placebo.
Na podstawie: