Strona głównaChorobyProbiotyki pomocne na zespół drażliwego jelita i depresję?

Probiotyki pomocne na zespół drażliwego jelita i depresję?

U pacjentów z zespołem jelita drażliwego objawom tej dolegliwości mogą również towarzyszyć symptomy depresyjne i zaburzenia lękowe. Z kanadyjskich badań wynika, że stosowanie probiotyków mogłoby złagodzić te objawy.
Probiotyki pomocne na zespół drażliwego jelita i depresję? [fot. Geza Farkas - Fotolia.com] mogą zmniejszyć objawy (irritable bowel syndrome, IBS), ale niewiele wiadomo o ich wpływie na współistniejące zaburzenia psychiczne. Uczeni z McMaster University przeprowadzili badanie oceniające działanie Bifidobacterium longum NCC3001 (BL) na i depresję u pacjentów z IBS.

Badanie pokazuje, w jaki sposób spożycie określonego probiotyku może poprawić zarówno objawy żołądkowo-jelitowe, jak i objawy psychiczne w przypadku jelita drażliwego, mówią autorzy.

10-tygodniowe testy przeprowadzono na 44 pacjentach z drażliwością jelita grubego, którzy jednocześnie doświadczali lęku lub łagodnej do umiarkowanej depresji. Połowa uczstników została poproszona o zażywanie probiotyku, a druga połowa - placebo. Już po 6 tygodniach okazało się, że 14 z 22 pacjentów (ponad 60 proc.) z pierwszej grupy doznało osłabienia objawów w porównaniu do 7 pacjentów na 22 (nieco ponad 30 proc.) w drugiej grupie.

Co więcej, pacjenci w grupie BL deklarowali wyższy wzrost wskaźnika jakości życia w porównaniu z grupą placebo. Analiza fMRI wykazała, że BL zmniejszyły reakcje na negatywne bodźce emocjonalne w wielu obszarach mózgu, w tym w ciele migdałowatym i regionach przednio-limbicznych, w porównaniu z grupą placebo.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy