Strona głównaChorobyPrzed operacją: muzykoterapia zamiast leków uspokajających

Przed operacją: muzykoterapia zamiast leków uspokajających

Zabiegi medyczne wzbudzają niepokój i w związku z tym wielu pacjentów otrzymuje leki osłabiające lęk. Okazuje się, że muzykoterapia może być równie dobrym środkiem uspokajającym.
Przed operacją: muzykoterapia zamiast leków uspokajających [fot. Pascal König from Pixabay]
Lęk przedoperacyjny jest powszechny i nie zawsze wymaga interwencji. Może jednak niekorzystnie wpływać na zdolność organizmu do regeneracji, w tym na gojenie się ran. Z tego powodu niektórym pacjentom przed zastosowaniem znieczulenia, podaje się też benzodiazepiny, leki uspokajające. Nowe badania pokazują jednak, że nie tylko farmaceutyki są tu skuteczne, muzyka także może skutecznie niwelować .

Osłabianie lęku poprzez benzodiazepiny jest kłopotliwe ze względu na ryzyko różnych działań niepożądanych, w tym zaburzeń oddychania, przepływu krwi, a także odwrotne do spodziewanych zmiany nastroju. Poza tym pacjent po zażyciu tych leków musi być monitorowany, co dodatkowo angażuje personel medyczny.

Jak odkryto, funkcję sedatywną może mieć też muzyka. Kiedy przeanalizowano 26 badań na ten temat, ustalono, że słuchanie określonej muzyki przez pacjentów pomaga im się uspokoić i odprężyć. W nowych testach wzięło udział ponad 150 osób, które podzielono na dwie grupy. Część otrzymała midazolam, lek psychotropowy z rodziny benzodiazepin, część z kolei przez trzy minuty słuchała utworu skomponowanego przez zespół Marconi Union we współpracy z terapeutami, który ma na celu obniżyć tętno i ciśnienie oraz dać efekt wyciszający (utwór można znaleźć ).

Aby ocenić poziom lęku, autorzy zastosowali powszechnie akceptowaną skalę lęku przed i po ekspozycji na muzykę lub benzodiazepinę. Co zaskakujące, zmniejszenie poziomu przedoperacyjnego wywołane obiema metodami było podobne. Niewielkie różnice dotyczyły tylko poziomu zadowolenia pacjentów i sposobu komunikowania się z nimi.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Regional Anesthesia & Pain Medicine:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy