Strona głównaChorobyRegularne stosowanie leków na refluks grozi cukrzycą

Regularne stosowanie leków na refluks grozi cukrzycą

Regularne stosowanie leków przeciwrefluksowych - inhibitorów pompy protonowej (IPP) - wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2.
Regularne stosowanie leków na refluks grozi cukrzycą [fot. Antonios Ntoumas from Pixabay]
Im dłużej przyjmuje się te leki, tym większe wydaje się ryzyko. Według lekarzy, osoby, które stosują wspomniane środki przez co najmniej 2 lata, powinny poddawać się regularnym kontrolom stężenia glukozy we krwi.

IPP są stosowane w leczeniu , wrzodów trawiennych i niestrawności. Należą one do 10 leków najczęściej używanych na całym świecie. Długotrwałe ich przyjmowanie jednak wiąże się ze zwiększonym ryzykiem , przewlekłej choroby nerek, infekcji jelit i .

Teraz brytyjscy uczeni odkryli, że dłuższe stosowanie IPP może sprzyjać cukrzycy. Doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu wieloletnich badań z udziałem ponad 200 tysięcy ludzi w wieku 25-75 lat. Za regularne używanie IPP uznano przyjmowanie ich przez co najmniej dwa lata.

Po uwzględnieniu innych czynników mogących mieć tu znaczenie, w tym nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu, braku aktywności fizycznej i stosowania innych leków, osoby regularnie zażywające IPP, były o 24 proc. bardziej narażone na cukrzycę typu 2 niż pozostali.

Im dłużej trawała terapia tymi lekami, tym wyższe było zagrożenie zachorowania na cukrzycę: leczenie przez maksymalnie 2 lat wiązało się z 5-procentowym wzrostem ryzyka choroby; tymczasem zażywanie ich przez ponad 2 lata oznaczało 26-procentowe zwiększenie prawdopodbieństwa stania się diabetykiem.
Sama w sobie terapia IPP miała związek z rozwojem cukrzycy i nie wpłynęły na to dodatkowo: płeć, wiek, historia cukrzycy w rodzinie, palenie papierosów, poziom spożycia alkoholu, dieta, aktywność fizyczna, nadmiar cholesterolu czy regularne stosowanie leków przeciwzapalnych.

Przyjrzano się też potencjalnemu wpływowi blokerów H2, innego rodzaju leków stosowanych do ograniczania . Regularne stosowanie tych farmaceutykow wiązało się z 14-procentowym wzrostem ryzyka cukrzycy. Podobnie: im dłużej je brano, tym prawdopodobieństwo cukrzycy było wyższe.

Autorzy zaznczają, że ich badanie miało charakter obserwacyjny, więc nie dowiedli oni związku przyczynowo-skutkowego między wspomnianymi medykamentami i cukrzycą.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy