25-11-2020
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Naukowcy z Tokyo University of Science zidentyfikowali znajdujący się w borówkach czernicach (czarnych jagodach) związek, który może być skuteczny w leczeniu przewlekłych chorób zapalnych.
(Inflammatory bowel disease, IBD), spowodowane przewlekłym zapaleniem błony śluzowej przewodu pokarmowego, może skutkować osłabieniem i zagrażać życiu. Leczenie ma na celu zahamowanie odpowiedzi immunologicznej, ale obecnie nie są dostępne metody, które pozwoliłyby na całkowite wyleczenie tej choroby. Teraz zespół uczonych z Tokyo University of Science odkrył pochodzący z borówek polifenolowy związek, który wykazuje silne działanie immunosupresyjne i może być pomocny w leczeniu IBD.
Wiadomo, że różne rośliny zawierają bioaktywne składniki, które mogą łagodzić choroby u ludzi. Te fitozwiązki często wykazują regenerujące właściwości biologiczne, takie jak działanie przeciwnowotworowe, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Wiedza o tym, jak oddziałują na organizm, może oznaczać zyskanie narzędzi skutecznego leczenia zaburzeń odpornościowych.
Japońscy medycy zidentyfikowali związek polifenolowy, zwany „pterostylbenem" (PSB), o silnych właściwościach immunosupresyjnych - być może wyleczy przewlekłe choroby zapalne, w tym nieswoiste zapalenie jelit. Związek ten jest bardzo podobny do , innej substancji o leczniczych właściwościach i dlatego uczeni sprawdzili terapeutyczne zastosowania PSB z .
U pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit w wyściółce przewodu pokarmowego rozwijają się wrzody będące skutkim przewlekłego stany zapalnego, który wynika z kolei z nasilonej odpowiedzi immunologicznej organizmu. Odpowiedź ta wiąże się z nadmierną produkcją cząsteczek związanych z działaniem .
Jak pokazały badania na myszach, pterostylben pomaga hamować odpowiedź prozapalną. U gryzoni, którym podano tę substancję, znacznie osłabły objawy IBD. Według badaczy wspomniany zwiazek jest bardzo obiecującym środkiem przeciwzapalnym w walce z IBD, a ponadto organizm łatwo go przyswaja, więc pterostylben może stanowić skuteczny lek.
Na podstawie: