Strona głównaChorobySkuteczna homeopatia? Nie bardziej niż placebo

Skuteczna homeopatia? Nie bardziej niż placebo

Homeopatia zyskała sławę mniej inwazyjnej, bezpieczniejszej i skutecznej formy leczenia, ale jej efektywność nie jest wyższa niż ta, która cechuje placebo.
Skuteczna homeopatia? Nie bardziej niż placebo Pracownicy Bond University w Gold Coast w stanie Queensland przeanalizowali niemal dwieście badań obejmujących wpływ homeopatii na leczenie kilkudziesieciu chorób. Doszli do wniosku, że nie są bardziej skuteczne niż placebo.
Homeopatia to sposób postępowania przy różnych dolegliwościach, który polega na podawaniu substancji leczniczej rozcieńczonej w wodzie, przy czym sam środek leczniczy jest stosowany w minimalnych dawkach. Nie istnieje jednak wiarygodny dowód na to, że homeopatia jest skutecznym sposobem leczenia chorób. Daje efekty takie jak ...

Placebo to substancją obojętną farmakologicznie (np. tabletką zrobioną z cukru) podawaną pacjentom z zapewnieniem, że poprawi ich stan. Wykorzystuje się je głównie w badaniach w grupie kontrolnej, po to, aby uczestnicy testów nie wiedzieli, czy przyjmują rzeczywisty lek. Dzięki temu można wykluczyć czynniki psychologiczne, które mogłyby wpłynąć na wyniki badań. Co więcej, stosowanie placebo u jednej grupy pokazuje, jakie skutki daje zażywanie określonej substancji leczniczej u innych uczestników - jasno daje się porównać te efekty.

- zdaniem australijskich i angielskich ekspertów - (nie)działa niczym placebo, a to dlatego, że oryginalny związek zastosowany do stworzenia specyfiku, który ma leczyć, jest wielokrotnie rozcieńczany, tak że nie zostaje nic z jego pierwotnych właściwości.

Homeopatia została stworzona w 1796 roku przez Samuela Hahnemanna, w oparciu o jego koncepcję podobieństw - uważał, że substancja powodująca objawy choroby u zdrowych ludzi wyleczyłaby podobne objawy u osób chorych (similia similibus curentur). Wokół tego systemu narosło wiele kontrowersji, ale pozostaje on dość popularny w wielu krajach. Krajowe lub międzynarodowe instytutcje przeprowadziły dotąd cztery szeroko zakrojone oceny homeopatii, są to: the United Kingdom's House of Commons Science and Technology Committee; the European Academies' Science Advisory Council; the Swiss Federal Health Office. Wszystkie one doszły do wniosku, że że homeopatia jest nieskuteczna i zaleca się, aby nie przeznaczano na nią żadnych funduszy. Brytyjska służba zdrowia, NHS (National Health Service), zaprzestała finansowania środków homeopatycznych w listopadzie 2017 roku.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy