Strona głównaChorobySkuteczny lek na demencję - połączenie ryfampicyny i resweratrolu

Skuteczny lek na demencję - połączenie ryfampicyny i resweratrolu

W badaniach na myszach dowiedziono, że podawane do nosa dwie substancje, ryfampicyna i resweratrol, skutecznie zapobiegają demencji.
Skuteczny lek na demencję - połączenie ryfampicyny i resweratrolu [fot. Ajale from Pixabay]
Naukowcy z Osaka City University wykazali, że donosowe podawanie ryfampicyny i resweratrolu poprawia bardziej niż sama ryfampicyna. Jest więc szansa na opracowanie bezpiecznego i skutecznego aerozolu do nosa, który zapobieganie .

Jak się uważa, demencja występuje, gdy w mózgu gromadzą się złogi białka o nazwie beta-amyloid, tau i α-synukleina. Wcześniejsze testy na myszach wykazały, że antybiotyk ryfampicyna usuwa te osady i poprawia funkcje poznawcze. Jednak stosowanie wspomnianego farmaceutyku może się wiązać się z efektami ubocznymi, takimi jak uszkodzenie wątroby. Resweratrol, naturalnie występujący w roślinach przeciwutleniacz, może tu pomóc. - Aby zwalczyć negatywne skutki uboczne ryfampicyny, pomyśleliśmy o połączeniu jej z chroniącym wątrobę działaniem - wyjaśnia profesor Takami Tomiyama, autor badań.

Teraz myszom chorującym na , demencję czołowo-skroniową lub demencję z ciałami Lewy'ego podawano do nosa ryfampicynę i resweratrol przez pięć dni w tygodniu, przez cztery tygodnie. Takie połączenie istotnie poprawiło funkcje poznawcze gryzoni, zahamowało akumulację wspomnianych białek i przywróciło odpowiedni poziom synaptofizyny - białek, które ułatwiają tworzenie się synaps, czyli połączeń komórek nerwowych. Ponadto poziom enzymów wątrobowych we krwi (będących markerami uszkodzenia wątroby), który zwykle wzrasta po podaniu ryfampicyny, pozostał prawidłowy.

- Liczba pacjentów z demencją wzrasta na całym świecie, a przewiduje się nawet podwajanie ilości chorych co 20 lat. Jednak wciąż nie ma skutecznego leku na tę chorobę. Ostatnie badania pokazały, że nieprawidłowości zaczynają pojawiać się w mózgach pacjentów z demencją na ponad dwie dekady przed wystąpieniem objawów choroby - zwraca uwagę Tomohiro Umeda, współautor badań. Teraz uczeni mają nadzieję, że uda się diagnozować i zapobiegać otępieniu, zanim neurony zaczną obumierać.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy