Strona głównaChorobyStany zapalne zwiększają ryzyko Alzheimera

Stany zapalne zwiększają ryzyko Alzheimera

Choroba Alzheimera to neurodegeneracyjne dolegliwość cechujaca się nagromadzaniem się białka beta-amyloidu. Co dokładnie wywołuje ten proces i jaka jest rola tych białek pozostaje przedmiotem badań, które pozwolą opracować skuteczne strategie zapobiegania i leczenia tej formy demencji.
Stany zapalne zwiększają ryzyko Alzheimera [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Już wcześniejsze testy pokazały, że beta-amyloid ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwdrobnoustrojowe, co wskazywało na możliwy związek między odpowiedzią odpornościową na a rozwojem .

Biolodzy z Instytutu Sloan Kettering odkryli teraz wyraźny znak takiej relacji: białko o nazwie IFITM3, które bierze udział w odpowiedzi immunologicznej na patogeny, pełni też ważną funkcję w nagromadzaniu się beta-amyloidu w płytkach.

IFITM3 zmienia aktywność enzymu, który dzieli białka na fragmenty beta-amyloidu zdolne do odkładania się w mózgu. Usunięcie IFITM3 zmniejszyło aktywność tej substancji i zahamowało cały mechanizm.

Od dawna uczeni wiedzą, że wiedzą, że produkcja IFITM3 rozpoczyna się w odpowiedzi na i bakterie atakujące nasz . W związku z nowymi odkryciami zaś, można sądzić, że IFITM3 bezpośrednio przyczynia się do tworzenia się płytki amyloidowej. W efekcie infekcje wirusowe i bakteryjne mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

Wiek stanowi jeden z głównych czynników ryzyka choroby Alzheimera, a w badaniach na myszach zaobserwowano, że poziom zarówno markerów zapalnych oraz IFITM3 wzrastał wraz z wiekiem zwierząt.

Teraz uczeni sprawdzają, na ile IFITM3 może stanowić biomarker choroby i cel nowych leków na chorobę Alzheimera.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy