Strona głównaChorobyStaramy się leczyć samodzielnie

Staramy się leczyć samodzielnie

Przeziębienia, katar czy kaszel leczymy sami – wynika z badania opinii „Barometr Bayer”, zrealizowanego w drugiej połowie 2016 roku. Najczęściej wybieramy środki naturalne, choć niestety sięgamy też po leki receptowe pozostałe po wcześniejszych terapiach.
Staramy się leczyć samodzielnie  [Leczenie, © Syda Productions - Fotolia.com] Samoleczenie czy wizyta u lekarza?

95 proc. Polaków od czasu do czasu leczy się samemu. Najczęściej dzieje się tak wobec powszechnych dolegliwości, takich jak problemy z układem oddechowym – takich, jak , kaszel czy katar (69 proc.), gorączka (68 proc.), problemy układu pokarmowego – np. wzdęcia, zgaga, biegunka (56 proc.), dolegliwości bólowe (47 proc.). W przypadku ich pojawienia się, o poradę najczęściej zwracamy się do osób, które darzymy zaufaniem: bliskich (rodziny, przyjaciół, znajomych). Ale to z opiniami profesjonalistów – lekarzy i farmaceutów – liczymy się najbardziej i im właśnie ufamy. Informacji poszukujemy dość intensywnie i konfrontujemy ze sobą różne ich źródła – średnio jest to 5 różnych źródeł. Najczęściej leczymy siebie (93 proc.) i osobę najbliższą – współmałżonka / partnera (44 proc.). Charakterystyczne jest to, że częściej to żona leczy męża (49 proc.), nie zaś odwrotnie (38 proc.). Dłużej z wizytą u lekarza zwlekają osoby z wyższym wykształceniem oraz ludzie młodsi.

Nieśmiertelny czosnek

Wśród środków najczęściej wykorzystywanych do samoleczenia najważniejsze miejsce odgrywają naturalne spożywcze produkty lecznicze (85 proc.), na kolejnych miejscach są leki dostępne bez recepty (73 proc.) oraz środki ziołowe (66 proc.). Pewien niepokój wzbudza fakt, że 64 proc. Polaków do samoleczenia stosuje leki .

Świadomy pacjent

Gdy zażywamy leki, w ogromnej większości zapoznajemy się z ulotkami dołączanymi do preparatów – zarówno receptowych, jak i dostępnych bez recepty. W obu przypadkach najczęściej zapoznajemy się z informacjami nt. sposobu dawkowania, datą ważności, przeznaczeniem, przeciwwskazaniami. Niespełna połowa z nas czyta informacje o składzie, co wynika zapewne ze skomplikowanego nazewnictwa substancji czynnych. Nie tylko czytamy, ale również wdrażamy: ponad 90 proc. Polaków deklaruje, że stosuje się do zaleceń zawartych na ulotkach co do dawkowania.

Skąd mamy leki?

Zdecydowanie najczęściej (ponad 90 proc. wskazań) kupujemy je w aptekach stacjonarnych. Na drugim miejscu jest domowa apteczka: blisko 30 proc. z nas korzysta z dostępnych zapasów. I o ile w przypadku leków dostępnych bez recepty nie jest to zaskakujące, to dla leków receptowych – może budzić niepokój. Dość powszechny zwyczaj przechowywania leków receptowych po zakończonej terapii może zachęcać do samodzielnego leczenia z ich wykorzystaniem – co oczywiście nie jest postawą właściwą i wymaga dalszych działań edukacyjnych.

Zarządzanie zdrowiem

Ponad 70 proc. Polaków patrzy na swój organizm holistycznie: wierzy, że psychika ma wpływ na stan organizmu. Na poziomie deklaratywnym dbamy o zdrowie: ponad połowa respondentów przyznaje, że uważnie obserwuje sygnały wysyłane przez organizm i prowadzi zdrowy , ale już częste badania profilaktyczne wykonuje niespełna 38 proc. Twierdzimy, że zażywamy leki wówczas, gdy jest to niezbędne (77 proc.).

Kobieta: domowy lider zdrowia

„Barometr Bayer” opisuje szereg ciekawych postaw, odróżniających kobiety i mężczyzn.
  • Panie istotnie częściej niż panowie deklarują, że uważnie obserwują sygnały wysyłane przez organizm oraz że prowadzą zdrowy tryb życia.
  • Żony istotnie częściej leczą swoich mężów niż mężowie – żony.
  • Panie przodują w samoleczeniu wszystkich rodzajów dolegliwości – od problemów z układem oddechowym po dolegliwości układu moczowo-płciowego.
  • Istotnie częściej niż panowie stosują spożywcze produkty lecznicze, leki bez recepty, środki ziołowe, suplementy diety.
  • Kobiety dużo częściej od mężczyzn polegają na poradach farmaceutów, treściach znalezionych w książkach oraz w prasie.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 01:43:12, 29-01-2017 Dancia54

    Dziękuję Babcielu .....
    Syn ma inną konsultację i okaże się , poza tym dziękuję za
    wiadomość na PW . P.s. odezwę się jeszcze bo jesteś mądrą kobietką . Pozdrawiam cieplutko .......
  • 21:26:14, 16-08-2017 antonio3

    Co druga osoba stara się leczyć na własną rękę. Ostatnio znalazłam ciekawy balsam, który możemy zrobić samodzielnie w domowym zaciszu http://amantis.pl/jak-zrobic-balsam-...ej-roboty-diy/ Balsam ma wiele zastosowań, do tego mamy pewność że w naszym własnoręcznie zrobionym produkcie nie będzie żadnej chemii.
  • 23:56:57, 20-08-2017 Gienia1962

    Suplementy nie zaszkodzą , ale ważna jest odpowiednia dieta. Nie zapominajcie o tym!
  • 14:01:57, 30-08-2017 dorian

    Co do suplementów to odsyłam jeszcze do jednego dobrego artykulu:
    https://rodzinazdrowia.pl/witamina-d...a-czerpac-zima

    Jest tutaj opisane dokładnie czemu tak ważna jest witamina D oraz to w jaki sposob można ją suplementować zimą. O ile inne witaminy można uzupełnić odpowiednia dietą to witaminy D3 nie uzupelnicie ( musielibyscie chyba jeśc po kilkanaście jajek dziennie albo świeżego węgorza kilogramami....).

    Brak witaminy D3 powoduje problemy z kośćcem i.... psucie się zębów
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy