Strona głównaChorobyStarszy wiek sprzyja skutkom ubocznym leków. Zobacz, co może ci grozić

Starszy wiek sprzyja skutkom ubocznym leków. Zobacz, co może ci grozić

Zmiany następujace w naszym organizmie wraz z wiekiem zmiany mogą mieć wpływ na sposób wchłaniania się i działanie leków. Seniorzy są bardziej wrażliwi na efekty uboczne oraz interakcje różnych medykamentów. Sprawdź, dlaczego działania niepożądane są częstsze.
Starszy wiek sprzyja skutkom ubocznym leków. Zobacz, co może ci grozić [© kornienko - Fotolia.com] Osoby w dojrzałym i starszym wieku są bardziej narażone na jedną, a nawet kilka chorób przewlekłych, takich jak wysoki poziom , choroba wieńcowa, , , i .

Wszystkie one wiążą się z zażywaniem leków, które z różnych wzlędów mogą wywoływać efekty uboczne. Po pierwsze, wystarczy przyjmować kilka różnych leków, by zwiększyło się ryzyko niekorzystnych efektów. Poza tym leki mogą silnie reagować nie tylko z innymi farmaceutykami, ale i z alkoholem czy określonym jedzeniem. Co więcej, trzeba zwracać szczególną uwagę na sposób przyjmowania medykamentów, bo nieodpowiednia pora zażycia lub zbyt niska czy wysoka dawka mogą mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania organizmu.

Normalny proces starzenia może zmienić sposób absorbowania, metabolizowania i wydalania leków z organizmu. Zmiany te dotyczą głównie:

Większej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. U osób starszych zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej w stosunku do kości i mięśni. W efekcie leki rozpuszczające się w tłuszczu mogą zatrzymać się w komórkach tłuszczowych organizmu i pozostać w układzie przez dłuższy okres czasu.

Osłabionej funkcji wątroby. Organ ten odpowiada za metabolizowanie leków. Gdy w wyniku starzenia się wątroba ulega zmniejszeniu, osłabieniu ulega przepływ krwi w niej i enzymów, które rozkładają szkodliwe substancje, w tym leki. Może to skutkować nagromadzeniem się leków w wątrobie i wywoływać niepożądane skutki uboczne oraz ryzyko uszkodzenia wątroby.

Osłabionej funkcji nerek. także mogą stać się mniejsze, przepływ krwi wówczas również ulega ograniczeniu i nerki mogą być mniej skuteczne w eliminowaniu pozostałości leków. Od około 40 urodzin funkcje tych organów słabną mniej więcej 1 procent rocznie. Skutek tego jest taki, że farmaceutyki dłużej pozostają w organizmie, co oznacza większe prawdopodobieństwo skutków ubocznych.

Zmniejszonej ilości wody. Z wiekiem komórki w naszym ciele tracą część wody, więc poziom leków rozpuszczalnych w wodzie może na dłużej pozostawać wysoki, co intensyfikuje ich efekty.

Zaburzeniami czynności układu pokarmowego. Wraz z wiekiem następują zmiany w układzie pokarmowym, które mogą wpływać na szybkość przedostawania się leków do krwiobiegu. Ruchy w żołądku ulegają spowolnieniu, więc wszelkie substancje po dłuższym czasie trafiają do jelit, skąd są wchłaniane. Co więcej, żołądki wytwarzają mniejszą ilość kwasu, wiec potrzeba więcej czasu na rozkład związków zawartych w lekach - w efekcie ich działanie jest słabsze lub opóźnione.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć