Strona głównaChorobyStatyny dają największe korzyści przy długoletnim leczeniu

Statyny dają największe korzyści przy długoletnim leczeniu

Wczesne przerwanie leczenia statynami może istotnie osłabić ochronę przed chorobami serca w ciągu całego życia, ponieważ wiele korzyści widocznych jest w późniejszym wieku.
Statyny dają największe korzyści przy długoletnim leczeniu [fot.  Myriam Zilles z Pixabay]
- Badania wskazują, że osoby po 40-tym roku życia z dużym ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia oraz osoby w każdym wieku z już istniejącą chorobą serca powinny natychmiast rozpocząć leczenie obniżającego poziom cholesterolu. Przerwanie leczenia wydaje się niemądrym wyborem, chyba że zaleci to lekarz - mówi dr Runguo Wu z Queen Mary University of London.

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną problemów ze zdrowiem i śmierci na całym świecie, a wysoki poziom cholesterolu to główny modyfikowalny czynnik ryzyka. Dowody pokazują, że obniżenie poziomu cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości o 1 mmol/l dzięki statynom zmniejsza ryzyko i o 24-25 proc.

są najczęściej stosowanymi lekami oddziałującymi na lipidy, jak się szacuje, w 2018 roku stosowało je ponad 145 milionów osób. Jednakże opóźnione rozpoczęcie leczenia i nieprzestrzeganie zaleceń lekarzy są powszechne. Wyolbrzymione informacje o skutkach ubocznych tych leków także mogą wpływać na nieodpowiednie ich stosowanie przez osoby z nasilonym ryzykiem incydentów sercowo-naczyniowych.

Pozostaje jakaś doza niepewności co do tego, kiedy rozpocząć i jak długo stosować terapię statynami, aby zoptymalizować efekty. Teraz oszacowano kumulację korzyści przyjmowania wspomnianych leków w zależności od wieku w momencie rozpoczęcia terapii. Wykorzystano do tego dane 118 tysięcy ludzi. Wzięto pod uwagę indywidualne cechy (np. wiek, płeć) i historię chorób, aby ocenić roczne ryzyko , udaru mózgu, rewaskularyzacji wieńcowej, cukrzycy, , zgonu z powodu naczyniowego i zgonu pozanaczyniowego dla każdego uczestnika. Przyjęto rozpoczęcie leczenia standardową dawką statyny (40 mg dziennie).

Korzyści ze stosowania statyn mierzono latami życia skorygowanymi o jego jakość (quality-adjusted life year, QALY), czyli długością życia skorygowaną o stan zdrowia odzwierciedlający jakość życia. Jeden QALY to jeden rok życia w doskonałym zdrowiu.

Jak się okazało, znaczna część QALY uzyskana dzięki terapii statynami narosła w późniejszym życiu. Im wyższe 10-letnie ryzyko sercowo-naczyniowe u uczestników, tym większa i wcześniejsza korzyść ze statyn. W porównaniu ze stosowaniem tych leków przez całe życie, przerwanie terapii w wieku 80 lat zabrało istotną część potencjalnych korzyści, zwłaszcza u osób ze relatywnie niskim ryzykiem sercowo-naczyniowym.

- Nasze badanie wskazuje, że ludzie, którzy zaczynają przyjmować statyny po pięćdziesiątce, ale przestają je zażywać w wieku 80 lat, tracą 73 proc. korzyści w QALY, jeśli mają stosunkowo niskie ryzyko sercowo-naczyniowe i 36 proc., jeśli są w grupie wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego, ponieważ osoby te zaczynają odnosić korzyści wcześniej. Zagrożenie sercowo-naczyniowe u kobiet jest zwykle niższe niż u mężczyzn. Oznacza to, że panie zyskują większość korzyści z przyjmowania statyn przez całe życie w późniejszym wieku, a przedwczesne przerwanie leczenia może być u nich bardziej szkodliwe niż dla mężczyzn - wyjaśnia dr Wu.

U osób w wieku poniżej 45 lat z niskim ryzykiem sercowo-naczyniowym, czyli z prawdopodobieństwem zawału serca lub udaru mózgu w ciągu najbliższych 10 lat poniżej 5 proc., pięcioletnie opóźnienie w przyjmowaniu statyn miało niewielki wpływ - straciły jedynie tylko 2 proc. potencjalnych korzyści QALY z terapii przez całe życie. Jednakże w przypadku tej samej grupy wiekowej osobys z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym (ponad 20 proc. ryzyka zawału serca lub udaru mózgu w ciągu najbliższych 10 lat) - straciły 7 proc. potencjalnych korzyści QALY z terapii przez całe życie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy