Strona głównaChorobyStatyny mogą pomóc osłabić objawy depresji

Statyny mogą pomóc osłabić objawy depresji

Statyny określa się mianem cudownego leku; od czasu ich zatwierdzenia w latach 80-tych są przepisywane dziesiątkom milionów ludzi, by zapobiegać zawałowi serca i udarowi mózgu. Jak się okazuje jednak, leki te mogą przydawać dodatkowych korzyści, w tym tych związanych ze zdrowiem psychicznym. Teraz okazało się, że mają wpływ na ryzyko depresji.
Statyny mogą pomóc osłabić objawy depresji [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
W Oksfordzie oceniono działanie statyn na psychikę w czasie pandemii SARS-CoV-2, kiedy globalny poziom stresu był podwyższony, a częstość występowania zaburzeń psychicznych zwiększyła się.

Ponad 2 tysiące osób rejestrowało informacje o obecnych objawach psychicznych, lekach i innych czynnikach związanych ze stylem życia. Uczestnicy zostali też poddani zadaniom poznawczym, które pozwoliły ocenić pamięć, działanie obwodu nagrody i przetwarzanie emocji, to wszystko bowiem jest powiązane z podatnością na depresję. Jedno z poleceń wymagało identyfikacji emocjonalnych wyrazów twarzy, które wykazywały różne stopnie strachu, szczęścia, , obrzydzenia, lub złości.

- Ludzie stosujący statyny rzadziej rozpoznawali przestraszone lub rozgniewane twarze i częściej uznawali je za pozytywne, co wskazuje, że cechowali się mniejszym negatywnym nastawieniem .

- Odkryliśmy, że przyjmowanie statyn wiązało się z istotnie niższym poziomem negatywnego nastawienia emocjonalnego przy interpretacji mimiki twarzy; nie zaobserwowano tego w przypadku innych leków, takich jak leki na nadciśnienie - mówi dr Amy Gillespie z University of Oxford.

- Wiemy, że osłabienie negatywnego nastawienia emocjonalnego może być ważne w leczeniu depresji. Nasze odkrycia mają znaczenie, ponieważ pokazują, że statyny mogą wzmacniać ochronę przed depresją. Wyniki te są godne większej uwagi w kontekście nasilonego stresu w z związku z pandemią COVID-19. Jak się wydaje, statyny oddziałują na zdrowie psychiczne poprzez wpływ na przetwarzanie emocji. Pozostaje niejasne, w jaki sposób leki mogą chronić przed chorobami psychicznymi, ale być może oddziałują na mechanizmy przeciwzapalne, które również są związane z - wyjaśnia dr Gillespie.

- Statyny są jednymi z najczęściej przepisywanych leków w związku z ich działaniem zapobiegającym i . Być może wpływają też na mózg, co wspiera odporność emocjonalną - zastanawia się dr John Krystal z magazynu Biological Psychiatry.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy