Strona głównaChorobyStatyny mogą powstrzymać przerzuty raka

Statyny mogą powstrzymać przerzuty raka

Wielu ludzi stosuje statyny, aby obniżyć poziom cholesterolu. Leki te mogą mieć jednak i inne skutki, uczeni informują, że hamują gen, który wspomaga przerzuty komórek rakowych.
Statyny mogą powstrzymać przerzuty raka [Fot. Igor Ushakov - Fotolia.com]
Chorzy na raka rzadko umierają z powodu pierwotnego guza, a częściej w wyniku - nawet po udanym zabiegu usunięcia tego pierwotnego guza. Dzieje się tak dlatego, że komórki rakowe nierzadko rozprzestrzeniają się do innych części ciała na wczesnym etapie choroby, kiedy guz pozostaje bardzo mały i może nawet pozostawać nieodkryty. Komórki odrywają się od macierzy zewnątrzkomórkowej i migrują do sąsiednich naczyń limfatycznych lub naczyń krwionośnych, za pośrednictwem których są przenoszone do nowej tkanki, gdzie zatrzymują się i namnażają.

Udało się odkryć ważny czynnik wspierający ten niszczycielski proces w ludzkim : gen przerzutowy raka jelita grubego MACC1. Kiedy komórki rakowe aktywują MACC1, ich zdolność do namnażania się, przemieszczania po ciele i atakowania innych tkanek jest zwiększona. - Wiele rodzajów nowotworów rozprzestrzenia się jedynie u pacjentów z wysoką ekspresją MACC1 - wyjaśnia prof. Ulrike Stein z Experimental and Clinical Research Center.

Potwierdzono kluczową rolę MACC1 we wzroście guzów i przerzutach nie tylko w raku jelita grubego, ale w ponad 20 guzach litych, takich jak rak żołądka, wątroby i piersi. Teraz ustalono, że mogą zostać zakłócone przez statyny, które są przepisywane na obniżenie poziomu cholesterolu.

Przetestowano siedem leków na różnych liniach komórek nowotworowych, wszystkie zmniejszyły ekspresję MACC1, choć w różnym stopniu. podane genetycznie zmodyfikowanym myszom ze zwiększoną ekspresją MACC1 niemal całkowicie zahamowały powstawanie guzów i przerzutów u gryzoni. - Szczególnie niezwykłe jest to, że korzyści pozostawały u zwierząt nawet po zmniejszeniu dawki leków - mówi prof. Stein.

Co więcej, kiedy na University of Virginia przeanalizowano dane 300 tysięcy pacjentów, którym przepisano statyny, zdiagnozowano w tej grupie połowę zachorowań na raka w porównaniu z populacją ogólną.

Równocześnie autorzy odradzają profilaktyczne przyjmowanie statyn, bez konsultacji z lekarzem i sprawdzania poziomu lipidów, aby nie narazić się na jakieś skutki uboczne. Potrzeba dalszych testów, by stwierdzić, czy statyny rzeczywiście zapobiegają lub zmniejszają przerzuty u pacjentów z wysoką ekspresją MACC1.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy