Strona głównaChorobyStatyny mogą powstrzymać rozwój raka prostaty

Statyny mogą powstrzymać rozwój raka prostaty

tatyny mogą pomóc w spowolnieniu rozwoju raka prostaty u mężczyzn w zaawansowanym stadium choroby i tych, którzy zażywają leki hamujące działanie hormonów.
Statyny mogą powstrzymać rozwój raka prostaty [© Photographee.eu - Fotolia.com] Już wcześniejsze badania wykazały związek z poprawą wyników pacjentów chorych na . Taki związek może być spowodowany faktem, że statyny „używają" tego samego genu do wniknięcia komórek, co inne leki i hormony.

W ramach badań naukowcy zastosowali linie komórkowe raka prostaty i sprawdzili jak reagują na statyny.

Co więcej, przeanalizowali również efekt stosowania statyn u 926 pacjentów przyjmujących leki (powszechnie stosowane przy raku prostaty) hamujące hormony. Monitorowano zdrowie pacjentów przez okres 6 lat i okazało się, że choroba postąpiła u około 70 procent pacjentów. Jednak różnica polegała na tym, że u mężczyzn zażywających statyny choroba postępowała znacznie wolniej w porównaniu do pozostałych pacjentów.

Badania in vitro dowiodły, że statyny zmniejszają wchłanianie DHEAS (hormonu, który stymuluje produkcję testosteronu), co skutecznie osłabia dostępność androgenów dla guza, a to prowadzi do hamowania rozwoju nowotworu.

Statyny są uważane za bezpieczny i skuteczny sposób na obniżenie LDL, tzw. „złego ". Leki te są badane od lat i wiadomo, że mają także liczne inne właściwości poza obniżaniem poziom cholesterolu i innych szkodliwych lipidów.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy