Strona głównaChorobyStatyny pomogą przy zaburzeniach psychicznych?

Statyny pomogą przy zaburzeniach psychicznych?

Leki powszechnie stosowane w walce z takimi dolegliwościmi, jak nadciśnienie, mogą przynieść znaczące korzyści osobom z poważnymi chorobami psychicznymi, w tym pacjentom ze schizofrenią i chorobą afektywną dwubiegunową.
Statyny pomogą przy zaburzeniach psychicznych? [fot. PublicDomainPictures z Pixabay]
Medycy przeanalizowali informacje dotyczące ponad 142 tysiące pacjentów z chorobami psychicznymi. Skoncentrowano się na chorych, którym przepisano (zażywane dla obniżenia poziomu cholesterolu), środki znane jako antagonisty kanału wapniowego typu L (LTCC, stosowane w celu obniżenia ) oraz biguanidy (tu np. metformina stosowana w leczeniu cukrzycy).

W badaniach przeprowadzonych przez Karolinska Institute i University of Hong Kong badacze przeanalizowali dokumentację medyczną pacjentów cierpiących na choroby psychiczne i sprawdzili, czy epizody tych chorób miały jakiś zwązek ze stosowaniem wspomnianych leków.

Badanie wykazało, że przyjmowanie któregokolwiek z podanych wyżej leków miało związek z niższym odsetkiem hospitalizacji psychiatrycznej w porównaniu z okresami, kiedy nie stosowano tych medykamentów. Ataki i były niższe w zwiazku z zażywaniem jakiegokolwiek wymienionego farmaceutyku, podobnie rzecz miała się z psychozą afektywną u chorych przyjmujących antagonisty kanału wapniowego typu L.

Jak mówią autorzy, wiele powszechnie stosowanych leków, takich jak statyny, od jakiegoś czasu jest uważanych za potencjalnie nadające się do wykorzystania w leczeniu pewnych zaburzeń psychicznych. Ponieważ wymienione leki często są przepisywne, należy je dalej badać jako środki o na objawy psychiczne.

O badaniach można przeczytać w JAMA Psychiatry.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy