Strona głównaChorobyStatyny to lek nie tylko na nadmiar cholesterolu, ale i na raka?

Statyny to lek nie tylko na nadmiar cholesterolu, ale i na raka?

Statyny to jedne z najpopularniejszych środków stosowanych na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i dla ochrony przed zawałami oraz udarami. Kolejne badania potwierdzają jednak, że leki te mogą mieć znacznie szersze zastosowanie - mogą mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka różnych rodzajów nowotworu.
Badacze z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Kansas ustalili, że znaczne dawki statyn umożliwiły degradację niektórych zmutowanych form białka związanego z około połową występujących u ludzi nowotworów.

Rzecz dotyczy białka p53, które pełni bardzo istotną funkcję - reguluje wzrost i śmierć komórek. Kiedy jednak ulega mutacji, mechanizm zarządzania tymi procesami słabnie, a komórki mogą rozwijać się w sposób niekontrolowany. Co istotne, inne białko, Dnaja1 łączy się ze zmutowanymi formami p53, co hamuje zdolność do niszczenia nieprawidłowych struktur w komórkach obrębie. Statyny zapobiegają właśnie takiemu połączeniu, a to umożliwia eliminowanie niebezpiecznych wariantów p53.

Zmutowane formy p53 są odpowiedzialne za większość przerzutów komórek nowotworowych i ich oporność na chemioterapię. Zneutralizowanie tych białek poprawiłoby przeżywalność pacjentów, uważają badacze.

Dotychczasowe badania wykazały, że podawanie może powstrzymać rozwój czy nawrót , poza tym ustalono, że leki te mają zwiazek z lepszą przeżywalnością pacjentów z różnymi nowotworami. To nie wszystko, statyny mogą osłabić ryzyko czy pomóc w leczeniu .

Statytny to jedne z najpowszechniej przepisywanych leków ze względu na fakt, że współczesny styl życia sprzyja jego gromadzeniu się. Miażdżyca, choroba rozwijająca się w wyniku kumulacji cholesterolu w naczyniach, jest jedną z głównych przyczyn śmierci mieszkańców krajów Zachodniej Europy i USA. Przyczynia się do choroby wieńcowej, zawału serca, zaburzeń krążenia, , zaburzeń funkcjonowania wielu narządów.

O badaniach napisano w magazynie Nature Cell Biology.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X