Strona głównaChorobySuplemementy wapnia mogą sprzyjać demencji

Suplemementy wapnia mogą sprzyjać demencji

Wiele kobiet w dojrzałym i starszym wieku zażywa suplementy z wapniem, by wzmocnić kości, które wraz z czasem mogą stawać się bardziej kruche i zagrożone osteoporozą. Takie preparaty jednak w określonych okolicznościach mogą wiązać się z wyższym ryzykiem rozwoju demencji, ostrzegają szwedzcy uczeni.
Suplemementy wapnia mogą sprzyjać demencji [© rukxstockphoto - Fotolia.com] Jak wynika z badań przeprowadzonych wśród 700 kobiet w wieku 70 - 92 lata, istnieje związek pomiędzy przyjmowaniem suplementów z i u osób, które doświadczyły udaru lub innych zaburzeń przepływu krwi w mózgu.

Uczeni z Uniwersytetu w Göteborgu ustalili, że osoby po udarze były o około siedem razy bardziej narażone na demencję, jeśli zażywały preparaty z wapniem w porównaniu do innych ludzi, którzy przeszli .

Co więcej, przyjmujące dodatkowy wapń panie ze zmianami w istocie białej mózgu (pojawiającymi się przy lżejszej chorobie naczyń mózgowych) były trzy razy bardziej narażone na rozwój demencji niż inne kobiety z tą dolegliwością.

Jednocześnie nie znaleziono żadnych związków pomiędzy jedzeniem produktów z naturalną zawartością wapnia i rozwojem otępienia.

Autorzy zaznaczają, że ich odkrycia nie oznaczają, że suplementy z wapniem wywołują demencję. Nie są jasne przyczyny takiej relacji. Co ważne, nie dostrzeżono żadnego związku pomiędzy suplementami z wapniem i ryzykiem demencji u osób bez historii udarów czy innych problemów naczyniowych.

Suplementacja wapniem jest dość powszechna wśród ludzi starszych, ponieważ pomaga ona chronić się przed . Wapń jest niezbędny dla i zębów oraz dobrej pracy mięśni. Seniorzy powinni dostarczać sobie 1000 do 1200 mg tego pierwiastka dziennie. Aby to uzyskać, trzeba starannie opracować , wielu ludzi więc decyduje się na zażywanie suplementów.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X