Strona głównaChorobyTabletka da efekty ćwiczeń?

Tabletka da efekty ćwiczeń?

Zidentyfikowano cząsteczkę we krwi, która jest wytwarzana podczas ćwiczeń i może skutecznie zmniejszyć ilość spożywanego jedzenia oraz otyłość u myszy.
Tabletka da efekty ćwiczeń? [fot. HeungSoon from Pixabay]
- Wiadomo, że regularne ćwiczenia pomagają w utracie wagi, regulują apetyt i poprawiają profil metaboliczny, szczególnie u osób z nadwagą i otyłością. Jeśli zrozumiemy mechanizm, dzięki któremu ćwiczenia fizyczne dają te korzyści, będziemy mogli pomóc wielu ludziom poprawić ich stan zdrowia - mówi prof. Yong Xu ze Stanford School of Medicine.

- Chcieliśmy zrozumieć, jak działają na poziomie molekularnym, aby móc opracować sposób na polepszenie zdrowia także w inny sposób. Przykładowo, osoby starsze lub słabsze, które nie mogą dostatecznie ćwiczyć, mogą zyskać profity z przyjmowania leków, które spowolniłyby , lub inne schorzenia - uznaje dr Jonathan Long ze Stanford Medicine.

Przeanalizowano zestaw związków w osoczu krwi myszy po intensywnym bieganiu. Wyróżniał się zmodyfikowany aminokwas zwany Lac-Phe, który jest syntetyzowany z mleczanu (produkt uboczny intensywnych ćwiczeń odpowiadający za uczucie pieczenia w mięśniach) oraz fenyloalaniny.

U otyłych myszy wysoka dawka Lac-Phe hamowała sięganie po karmę o około 50 proc. w porównaniu z pozostałymi gryzoniami. Związek wykazywał takie działanie przez okres 12 godzin bez wpływu na ruch zwierząt i wydatek energetyczny. Po podawaniu myszom Lac-Phe przez 10 dni, gryzonie ograniczyły przyjmowanie pokarmu i straciły na wadze, a także poprawiła się u nich tolerancja .

Co ciekawe, odkryto również znaczny wzrost poziomu Lac-Phe w osoczu po aktywności fizycznej u koni wyścigowych i ludzi. Ćwiczenia sprinterskie wywołały najbardziej znaczący wzrost poziomu Lac-Phe w osoczu, jeśli po nich nastąpił trening oporowy. - Sugeruje to, że Lac-Phe jest powszechnym systemem, który reguluje jedzenie i jest powiązany z aktywnością fizyczną u wielu gatunków zwierząt - mówi Long.

Medycy mają nadzieję na zastosowanie wspomnianej substancji w celach leczniczych u osób, które nie mogą ćwiczyć.

Na odstawie:

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć