Strona głównaChorobyTabletki na alkoholizm?

Tabletki na alkoholizm?

Dwa najczęściej stosowane leki w leczeniu alkoholizmu mogą być odpowiednie dla pacjentów na różnych etapach terapii odwykowej. Nowe badania potwierdzają, że farmaceutyki mogą w różny sposób oddziaływać na mózg pomagając chorym w walce z nałogiem.
Tabletki na alkoholizm? Leki takie jak akamprozat i naltrekson nie uzależniają i nie sprawiają, że pacjent źle się czuje po zmieszaniu ich z . Stanowią zatem dobre rozwiązanie dla osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu, które są zmotywowane do zaprzestania picia, ale chciałyby uniknąć programu szpitalnego.

Uczeni z Kalifornii przeanalizowali 64 badania kliniczne oceniające skuteczność wspomnianych leków i odkryli, że akamprozat był bardziej efektywny w pomaganiu ludziom nie pijącym w danym okresie i chcącym pozostać trzeźwymi. Naltrekson miał przewagę, jeśli chodzi o przerwanie pijaństwa i walce z chęcią sięgnięcia po napoje wyskokowe.

We wszystkich testach łącznie 11 tysięcy uczestników (mających problem alkoholowy i uczestniczących w sesjach terapeutycznych) losowo przydzielono do grupy zażywającej jeden z leków lub tabletkę placebo. Zarówno akamprozat i naltrekson okazały się skuteczniejsze, gdy badani trzymali się z dala od alkoholu przez co najmniej kilka dni lub przed rozpoczęciem badań poddali się detoksykacji.

Akamprozat uspokaja aktywność mózgu, więc może ustabilizować jego działanie, co sprawia, że gdy alkoholik rezygnujący z picia, nie czuje się nieswojo. Jeśli jednak pacjent znów zagląda do kieliszka, akamprozat nie pomoże w osłabieniu chęci dalszego sięgania po trunki.

Naltrekson wpływa na systemy nagrody i wzmocnienia w mózgu - więc jeśli pacjenci stosują alkohol w trakcie przyjmowania leku, blokowane są niektóre pozytywne uczucia produkowane przez alkohol, co powstrzymuje chorych od przesady w piciu.

Autorzy badań zaznaczają, że same farmaceutyki nie dają wielkich szans na zaleczenie choroby. Wraz z kuracją lekową potrzebna jest .

Wyniki badań opublikowano w magazynie „Addiction".

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X