Strona głównaChorobyUwaga na grejpfruty

Uwaga na grejpfruty

Każdy kto bierze leki na nadciśnienie lub te obniżające poziom cholesterolu powinien unikać soku z grejpfruta, który w połączeniu z niektórymi lekami może być bardzo niebezpieczny. Badania pokazują, że substancje znajdujące się w grejpfrucie mogą spowodować, iż zbyt duża część zażywanego leku zostanie wchłonięta do krwi.
Uwaga na grejpfruty [© Edyta Pawlowska - Fotolia.com] Najnowsze dkrycie naukowców z University of North Carolina at Chapel Hill dotyczy właśnie interakcji owego cytrusa z lekami. Tamtejszym badaczom udało się zidentyfikować substancję, która jest sprawcą niepożądanego działania niektórych medykamentów. Furanocoumarin to środek chemiczny, który jest inhibitorem (środkiem spowalniającym) enzymu CYP3A. Enzym ten jest jednym z najważniejszych enzymów
występujących w naszym organiźmie i odpowiada za rozkład większości przyjmowanych pzez nas leków.

Substancja furanocoumarin występująca w soku grejpfrutowym powoduje zatrzymanie działania owego enzymu i w efekcie większa niż przewidziana część leku zostaje wchłonięta przez organizm. Skutki mogą być niezwykle niebezpieczne.

Kolejne badania dotyczące wpływu furanocoumarin na organizm potwierdziły tezę, że to właśnie ten środek jest odpowiedzialny za niepożądane efekty uboczne niektórych leków. Naukowcy podali 18 ochotnikom 10 miligramów felodypiny (znany lek na nadciśnienie) z każdym z trzech soków: pomarańczowym, grejpfrutowym i grejpfrutowym pozbawionym furanocoumarin. Uczestnikom co 24 godziny pobierano krew w celu zbadania poziomu felodypiny.

W efekcie stwierdzono, że sok grejpfrutowy pozbawiony furanocoumarin ma takie samo niegroźne działanie jak sok pomarańczowy, w przeciwieństwie do soku grejpfrutowego nie pozbawionego niebezpiecznego środka.

Środowiska naukowe widzą szereg mozliwości, jakie niosą ze sobą owe badania. Dzięki tym odkryciom możliwe będzie promowanie wśród pacjentów soku grejpfrutowego pozbawionego furanocoumarin, ponadto owa szkodliwa w tym przypadku substancja, będzie mogła być wykorzystana w innych lekach, które nie są tak łatwo przyswajalne przez organizm, w celu polepszenia skuteczności ich podawania.

Aleksander Walczak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 15:52:31, 13-10-2010 mradonska

    to ja juz niewiem jesc czy nie bo mam nadcisnienie i cholesterol

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X