Strona głównaChorobyUwaga: popularne leki sprzyjają zaburzeniom poznawczym

Uwaga: popularne leki sprzyjają zaburzeniom poznawczym

Leki powszechnie stosowane w różnych schorzeniach, w tym przy alergiach, przeziębieniach, nadciśnieniu i depresji, mogą mieć zwiazek ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia łagodnych zaburzeń myślenia i pamięci, szczególnie u osób z genetycznymi czynnikami ryzyka choroby Alzheimera.
Uwaga: popularne leki sprzyjają zaburzeniom poznawczym [fot. ElisaRiva from Pixabay]
Rzecz dotyczy leków antycholinergicznych, które są zażywane w chorobie lokomocyjnej, jak również przy nietrzymaniu moczu, nadreaktywnym pęcherzu, i nadciśnieniu. Powszechnie jest dostępnych około 100 takich leków. Niektóre można kupić jedynie na receptę wymagają recepty, inne - bez.

Badanie pokazało, że osoby bez , przyjmujące co najmniej jeden lek antycholinergiczny, były o 47 proc. bardziej narażone na wystąpienie łagodnych zaburzeń kognitywnych w ciągu najbliższej dekady w porównaniu do osób nie przyjmujących tych farmaceutyków.
Nasze ustalenia wskazują, że ograniczenie stosowania leków antycholinergicznych, zanim wystąpią jakiekolwiek problemy poznawcze, może być istotnym sposobem zapobiegania negatywnym konsekwencjom dla umiejętności myślenia, szczególnie u tych, którzy mają wyższe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera - mówi dr Lisa Delano-Wood z University of California w San Diego. - Potrzebne są dalsze testy, aby sprawdzić, czy zaprzestanie zażywania tych medykamentów może powstrzymać łagodne zaburzenia poznawcze i chorobę Alzheimera - dodaje dr Delano-Wood.
Testy z udziałem kilkuset osób w starszym wieku pokazały, że osoby z biomarkerami , które zażywały leki antycholinergiczne, były czterokrotnie bardziej narażone na późniejszy rozwój zaburzeń poznawczych niż pozostali. Ponadto w przypadku ludzi z genetycznymi czynnikami ryzyka choroby Alzheimera, którzy przyjmują leki antycholinergiczne, prawdopodobieństwo wystąpienia łagodnych było około 2,5 razy większe.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:58:27, 01-11-2020 niczka123

    dlatego przed zażyciem jakichś leków należy się upewnić czy to konieczne, sama sprawdzam często temperaturę termometrem firmy diagnostic ze strony diagnosis.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy