Strona głównaChorobyW Oxfordzie testowana jest szczepionka przeciw HIV

W Oxfordzie testowana jest szczepionka przeciw HIV

Trwają testy szczepionki HIVconsvX, skierowanej przeciw szerokiemu zakresowi wariantów HIV-1, co sprawia, że prawdopodobnie jest odpowiednia do walki ze szczepami HIV w każdym regionie geograficznym.
W Oxfordzie testowana jest szczepionka przeciw HIV [fot. Vinzenz Lorenz M from Pixabay]
Trzynaście zdrowych osób dorosłych, niezakażonych wirusem , w wieku 18-65 lat, początkowo otrzyma jedną dawkę szczepionki, a następnie kolejną dawkę po czterech tygodniach. Osoby te nie należą do grupy wysokiego ryzyka zakażenia wirusem HIV.

- Skuteczna szczepionka przeciwko HIV była poszukiwana przez 40 lat. To badanie jest pierwszym w ramach nowej strategii szczepień zarówno u osób bez wirusa HIV w celach profilaktycznych, jak i u osób zakażonych HIV - w celu ich wyleczenia - mówi prof. Tomáš Hanke z Uniwersytetu w Oxfordzie.

Preparat HIVconsvX sprawia, ze silne, patogenne limfocyty T, kierują się do regionów organizmu najbardziej wrażliwych na wirusa HIV, „pięty achillesowej" ciała wspólnej dla większości wariantów HIV.

Obecnie profilaktyka HIV w znacznej mierze koncentruje się na działaniach promujących bezpieczny styl życia i przedsięwzięciach biomedycznych, takich jak obrzezanie mężczyzn, stosowanie prezerwatyw i leki antyretrowirusowe stosowane przed narażeniem na infekcję.

- Istnieją mocne dowody na to, że niewykrywalny poziom wiremii HIV zapobiega przenoszeniu wirusa drogą płciową. Niemniej jednak tempo spadku liczby nowych zakażeń HIV nie osiągnęło uzgodnionego przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2016 roku poziomu poniżej 500 tysięcy nowych zakażeń rocznie w 2020 roku - wyjaśnia prof. Hanke.

- Nawet przy intensyfikacji leczenia antyretrowirusowego i profilaktyki, szczepionka przeciwko HIV-1 pozostaje najlepszym rozwiązaniem i prawdopodobnie kluczowym elementem każdej strategii mającej zakończyć epidemię - dodaje prof. Hanke.

Na podstawie:

Tagi: szczepionka, aids, hiv

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy