Strona głównaChorobyWapń z suplementów zwiększa ryzyko zawału serca

Wapń z suplementów zwiększa ryzyko zawału serca

Badania medyczne wskazują, że osoby przyjmujące preparaty uzupełniające poziom wapnia w organizmie, mają wyższe ryzyko zawału serca.
Jednocześnie badanie, którego wyniki opublikowano w "British Medical Journal, wykazało, że naturalne źródła wapnia, tj. znajdujące się produktach żywnościowych, nie mają wpływu na zagrożenie zawałem.

Suplementy zawierające wapń są często przyjmowane przez osoby starsze w celu zapobiegania i leczenia osteoporozy.

Naukowcy dokonali analizy wyników 11 różnych badań przeprowadzonych z udziałem 12000 osób.

Stan zdrowia uczestników, którzy zażywali suplementy o zawartości 500 mg wapnia dziennie był porównywany z samopoczuciem osób nie przyjmujących suplementów.

Okazało się, że osoby biorące suplementy mają około 30% wyższe ryzyko zawału serca w porównaniu do pozostałych partycypantów.

Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że suplementy zwiększają ilość wapnia krążącego we krwi. Eksperci sądzą, że wyższe stężenie tego pierwiastka w surowicy krwi prowadzi do stwardnienie tętnic, co może spowodować atak serca.

Badania udowodniły jednocześnie, że dieta bogata w wapń z naturalnych źródeł nie zwiększa ryzyka zawału.

Uczeni polecają więc, aby lekarze nadzorowali stosowanie preparatów wapnia przy profilaktyce i leczeniu osteoporozy u osób starszych.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X