Strona głównaChorobyWarzywa krzyżowe to naturalny lek na raka

Warzywa krzyżowe to naturalny lek na raka

Warzywa krzyżowe, czyli na przykład kapusta i brokuły, stanowią potężną pomoc w walce z rakiem. Dzięki zawartości sulforafanu chronią przed różnymi formami nowotworu.
Warzywa krzyżowe to naturalny lek na raka Warto na stałe dodać warzywa krzyżowe (takie jak brukselka, kapusta, , czy kalafior) do jadłospisu, pomogą uchronić się przed nowotworami. Mają takie działanie ochronne, ponieważ zawierają sulforafan, który zwiększa ekspresję p16, genu supresyjnego nowotworu.

Uczeni z Texas A & M Health Science Center w Houston odkryli, że korzystny efekt wywołany jedzeniem warzyw krzyżowych może trwać nawet po ograniczeniu ich w diecie. Badanie pokazują, że prawdopodobnie mechanizmy epigenetyczne są początkowo aktywowane przez sulforafan i jego metabolity. Dalsze procesy ochronne, przynajmniej w pewnym okresie czasu, mogą być kontynuowane nawet po usunięciu wspomnianych związków z organizmu.

W badaniach wzięło udział kikadziesiąt osób po pięćdziesiątce. Uczestników poproszono, aby dokładnie określili swoje nawyki żywieniowe. Poza tym zostali poddani kolonoskopii.

Kiedy zestawiono odpowiedzi uczestników dotyczące sposobu odżywiania się i ich stan zdrowia, odkryto że regularne spożywanie warzyw krzyżowych może pomóc zapobiec wystąpieniu raka, lub spowolnić wzrost guza. Osoby, które często serwowały sobie te warzywa, cechowały się wyższym poziom ekspresji genu supresyjnego nowotworu. U tych, którzy rzadko sięgali po brukselkę czy kalafior, bądź w ogóle unikali tych warzyw, ekspresja genu p16 była niższa. Co więcej, odnotowano, że korzyści wynikające z jedzenia wspomnianych produktów utrzymywały się także po znacznym zmniejszeniu ich ilości w codziennym menu.

Autorzy badań sądzą, że sulforafan nie tylko wspomaga ochronę przed rozwojem nowotworu, ale i może pomóc w leczeniu istniejących już guzów zwiększając skuteczność .

Już we wcześniejszych badaniach, przeprowadzonych na myszach, odkryto antynowotworowe działanie warzyw krzyżowych. Podobne wyniki dały testy na komórkach okrężnicy i hodowanych w laboratorium.

O badaniach napisano w magazynie Clinical Epigenetics

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć