Strona głównaChorobyWitamina B chroni przed chorobą Alzheimera?

Witamina B chroni przed chorobą Alzheimera?

Witaminy z grupy B mogą chronić przed chorobą Alzheimera, wynika z nowych badań uczonych z Uniwersytetu Oxfordzkiego.
Witamina B chroni przed chorobą Alzheimera? [© Creatix - Fotolia.com] Dotychczas wiadomo było, że witaminy z grupy B odgrywają kluczową rolę w metabolizmie i uwalnianiu energii, a niedobór witaminy B6 lub B12 może powodować . Nowe badania sugerują, że suplementacja tymi witaminami może odgrywać rolę w ochronie przed .

Biorąc pod uwagę rolę, jaką witaminy z grupy B odgrywają w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz w syntezie DNA, nie jest zaskakujące, że suplementacja może również odgrywać rolę w ochronie przed chorobą Alzheimera.

Aminokwas homocysteina jest związana z zaburzeniami poznawczymi i kurczeniem się mózgu kojarzonym z takimi problemami zdrowotnymi, jak choroba Alzheimera. Ostatnie badania z Uniwersytetu Oksfordzkiego potwierdziły, że wysokie dawki kwasu foliowego, witaminy B6 i B12 pomagają obniżyć poziom homocysteiny we krwi, a dodatkowo zmniejsza kurczenie się mózgu nawet o 90 procent w obszarach mózgu najbardziej dotknięta chorobą Alzheimera.

Choć wyniki te są wstępne i potrzeba dalszych badań, ale suplementacja witaminami z grupy B wydaje się najprostszą interwencją przy chorobie Alzheimera.

Istnieje osiem różnych witamin z grupy B.
  • B1 (tiamina) jest zaangażowana w wiele funkcji organizmu, w tym w działanie układu nerwowego, mięśni i węglowodanów.
  • B2 (ryboflawina) i B3 (niacyna) stanowią pomoc w procesie trawienia, dodatkowo B2 jest odpowiedzialny wsparcie uzdatniania tlenu do wykorzystania go przez organizm, podczas gdy B3 ma wpływ na zdrowie nerwów i skóry.
  • B5 (kwas pantotenowy) i B7 (biotyna) są konieczne dla metabolizmu węglowodanów, białek, tłuszczy i aminokwasów.
  • B6 () jest niezbędna do syntezy serotoniny i noradrenaliny oraz przy powstawaniu mieliny (substancji wytwarzanej przez komórki otaczające aksony komórek nerwowych).
  • B9 (lepiej znana jako kwas foliowy) pomaga organizmowi w tworzeniu nowych zdrowych komórek.
  • jest kluczowa w tworzeniu krwinek czerwonych i białka oraz w syntezie DNA.
Witaminy z grupy B przede wszystkim można znaleźć w wysokobiałkowych produktach, takich jak ryby, mięso, drób, jaja i nabiał. Niektóre liściaste, zielone warzywa, fasola i groch również są bogate w witaminy z grupy B.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 23:26:31, 02-06-2013 Eterno Vagabundo

    Zwykle wierszem piszę
    Komentarze swe,
    Co w części zawdzięczam,
    Witaminie B.

    Również innych leków
    Całą gamę biorę,
    By szare komórki
    Nie stały się chore.
  • 12:23:18, 04-06-2013 okulary

    Nie wiedziałam,że witamina B 6,B 12 ma takie zasadnicze znaczenie,każdemu lat przybywa ,wtedy częściej się zdarza ,że się zapomina.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy