Strona głównaChorobyZ czym nie łączyć leków? Sprawdź 7 niebezpiecznych interakcji

Z czym nie łączyć leków? Sprawdź 7 niebezpiecznych interakcji

To, co jemy, nie tylko nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie, ale i może silnie reagować z zażywanymi lekami lub suplementami. Niektóre produkty i preparaty w żadnym wypadku nie powinny być łączone - szczególnie uważaj na poniższe kombinacje.
Z czym nie łączyć leków? Sprawdź 7 niebezpiecznych interakcji [Leki, © Pixelot - Fotolia.com] Nie łącz:

Leków regulujących ciśnienie krwi z bananami

Leki tego rodzaju zwiększają ilość potasu w organizmie, bo pierwiastek ten ma wpływ na regulację ciśnienia (jest też potrzebny do innych procesów w ciele). Dlaczego nie należy nadmiernie raczyć się jednocześnie bananami? Bo zawierają dużo potasu, a jego nadmiarowe dawki zaburzają pracę serca, mogą powodować nieregularne bicie i kołatanie serca. Warto pamiętać, że bogate w potas są także: zielone warzywa lisciaste, pomidory, czy buraki.

Środków na cholesterol z grejpfrutami

Dotyczy to także soku grejpfrutowego. Owoce te mogą zwiększyć poziom wspomnianych substancji w krwiobiegu (bo zmieniają sposób ich metabolizowania), co zwiększa ryzyko przykrych skutków ubocznych, np. bólu nóg. Wśród niepożądanych działań nadmiaru są też: uszkodzenia nerek, krwawienia wewnątrz przewodu pokarmowego, niewydolność oddechowa, etc.

Farmaceutyków na niewydolność serca z lukrecją


Lukrecja wykorzystywana jest w medycynie, kosmetyce i stanowi popularny przysmak m. in. w Holandii i w Niemczech. Zawiera jednak glicyryzynę, która może powodować nieregularne bicie serca w połączeniu z digoksyną (związkiem stosowanym w medycynie głównie do leczenia i z szybką akcją komór). Co więcej, lukrecja może zaburzać działanie innych leków - regulujacych ciśnienie krwi, przeciwzakrzepowych, a także przeciwbólowych.

Leków przeciwzakrzepowych z sokiem żurawinowym

może dodatkowo rozrzedzać krew, więc jego picie przy jednoczesnym stosowaniu substancji przeciwzakrzepowych może skutkować krwotokami. Nie zaleca się też przy tych medykamentach soku grejpfrutowego, a także kapusty, brukselki, kalafiora, czy szpinaku.

Antybiotyków tetracyklinowych z nabiałem

Nabiał dostarcza dużych ilości , który z kolei hamuje absorpcję tych antybiotyków osłabiając ich efektywność. Można bezpiecznie sięgnąć po produkty mleczne dopiero po dwóch-trzech godzinach od zażycia tetracyklin.

Leków na infekcje bakteryjne z wędliną

Stosowanie tych leków i jedzenie żywności zawierającej aminokwas o nazwie tyramina może powodować niebezpieczne skoki ciśnienia krwi. Tyramina znajduje się m. in. w salami, pepperoni, serach (cheddar, ementaler, camembert, brie, etc.), solonych i wędzonych rybach, wątróbce, sosach mięsnych, , bananach, czekoladzie, figach, bobie, ekstrakcie drożdżowym, winach typu Wermut.

Farmaceutyków na choroby tarczycy z orzechami

i inne produkty o znacznej ilości błonnika mogą zaburzać absorpcję tych leków.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy