Strona głównaChorobyZapalenie stawów - pomocne są związki złota

Zapalenie stawów - pomocne są związki złota

Naukowcy z Duke University Medical Center uważają, że warto odnowić zainteresowanie medyków „solami złota" w zakresie leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i innych chorób zapalnych.
Zapalenie stawów - pomocne są związki złota  [fot.  Septimiu Balica from Pixabay]
Po raz pierwszy medycy zastosowali zastrzyki z tzw. „soli złota" na początku XX wieku, iniekcje miały złagodzić ból i obrzęk związany z . Jednakże takie leczenie było kosztowne - zastrzyki dawały efekty po kilku miesiącach, a skutki uboczne obejmowały: , owrzodzenie jamy ustnej, uszkodzenie , a nawet problemy ze zdolnością szpiku kostnego do wytwarzania nowych krwinek.

W ostatnim czasie nowe środki lecznicze, takie jak metotreksat i leki modyfikowane biologicznie, zastąpiły złoto, zaś „sole złota", chociaż pozostają skuteczne, są zwykle podawano w ostateczności.

- Nie powinniśmy tak szybko odrzucać soli złota. Właściwie naprawdę nigdy nie zrozumieliśmy, dlaczego są skuteczne. Teraz jesteśmy w stanie lepiej radzić sobie z ich działaniem i być może będziemy w stanie wykorzystać ten mechanizm do opracowania nowych, lepszych, opartych na złocie leków na zapalenie stawów - mówi dr David Pisetsky z Duke University.

Pisetsky wyjaśnia, że wewnątrz jądra komórkowego jedno z białek, HMGB1, odgrywa kluczową rolę w przekształcaniu informacji genetycznej. Kiedy jest ono uwalniane z komórki - albo poprzez standardowe procesy, albo przez śmierć komórki - staje się bodźcem dla i nasila stan zapalny.

- Co ciekawe, HMGB1 nie jest produkowane równomiernie w całym ciele. Jego duża ilość znajduje się w tkance maziowej i płynie wokół stawów - czyli tam, gdzie rozwija się zapalenie stawów - dodaje dr Pisetsky.

W eksperymentach odkryto, że złoto blokuje uwalnianie HMGB1. To z kolei powinno osłabić reakcje układu odpornościowego organizmu i złagodzić odpowiedź zapalną.
Teraz, gdy zidentyfikowaliśmy co najmniej jeden ze sposobów, w jaki złoto może pomóc pacjentom z zapaleniem stawów, być może zdołamy wykorzystać tę wiedzę do opracowania nowych i bezpieczniejszych terapii z wykorzystaniem złota - mówi dr Pisetsky.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy