Strona głównaChorobyAntydepresanty zwiększają ryzyko złamań w okresie menopauzy

Antydepresanty zwiększają ryzyko złamań w okresie menopauzy

Kobiety stosujące selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) w leczeniu objawów menopauzy są do 76 procent bardziej narażone na złamania kości.
Antydepresanty zwiększają ryzyko złamań w okresie menopauzy [© nofear4232 - Fotolia.com] Kobiety przechodzące menopauzę czasem zażywają środki antydepresyjne, aby osłabić wahania nastroju i uderzenia gorąca. Leki te jednak mogą zwiększać ryzyko .

Jak wynika z badań, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) mogą zwiększać ryzyko złamań kości u kobiet w średnim wieku przechodzących menopauzę. To zwiększone prawdopodobieństwo wydaje się trwać kilka lat, stąd korzystniejsze może być krótsze leczenie z użyciem SSRI.

Powszechnie stosowane w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej depresji SSRI działają głównie poprzez wpływ na serotoninę, która stanowi neuroprzekaźnik. Leki te mogą zmniejszyć objawy , , zmienność nastrojów i , które mogą wynikać z .

Wcześniejsze badania sugerowały wpływ SSRI na gęstość kości, kolejne testy to potwierdzają. Uczeni z Northeastern University dokonali przeglądu danych ponad 137 tysięcy kobiet w wieku 40-64 lata, które rozpoczęły leczenie za pomocą SSRI w latach 1998-2010. U pacjentek nie zdiagnozowano problemów ze zdrowiem psychicznym, a leki zażywały w celu zmniejszenia objawów menopauzy.

Uzyskane informacje porównano z danymi ponad 236 tysięcy kobiet w tym samym wieku, które przyjmowały blokery receptora H2 lub inhibitory pompy protonowej (IPP). Leki te często są stosowane w leczeniu niestrawności przez redukcję kwasów żołądkowych.

Wskaźnik złamań był o 76 procent wyższy wśród kobiet stosujących SSRI w rok po rozpoczęciu leczenia niż wśród kobiet zażywających blokery receptora H2 lub IPP. Po dwóch latach stopa złamań była jeszcze o 73 procent wyższa w grupie SSRI. Po pięciu latach - była o 67 procent wyższa.

„Uważamy, że leki z grupy SSRI są związane z większym ryzykiem złamań; ten efekt stał się oczywisty już pierwszych kilku miesiącach po rozpoczęciu leczenia. Nasze odkrycie sugeruje, że, jeśli to możliwe, krótszy czas trwania leczenia może zmniejszyć ryzyko złamań," piszą autorzy badań.

Wyniki opublikowano w Injury Prevention.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy