Strona głównaChorobyCotygodniowe dawki prednizonu mogą pomóc walczyć z otyłością

Cotygodniowe dawki prednizonu mogą pomóc walczyć z otyłością

Otyłe myszy karmione dietą wysokotłuszczową raz w tygodniu otrzymywały prednizon i okazało się, że dzięki temu poprawiła się ich wytrzymałość wysiłkowa, zwiększyła beztłuszczowa masa ciała i zwierzęta straciły na wadze oraz zyskały na sile. U gryzoni odnotowano też zwiększony metabolizm mięśni.
Cotygodniowe dawki prednizonu mogą pomóc walczyć z otyłością [fot. Celso Pupo Rodrigues from Pixabay]
Jak odkryto, myszy te miały także podwyższony poziom adiponektyny, hormonu pochodzącego z tłuszczu, który odgrywa rolę w ochronie przed cukrzycą i .

Wykazano też, że gryzonie otyłe z powodu diety wysokotłuszczowej także zyskały korzyści po przyjmowaniu prednizonu raz w tygodniu, cechowały się zwiększoną siłą, zdolnościami biegowymi i niższym poziomem glukozy we krwi.

- Badania te przeprowadzono na myszach. Jeśli jednak te same szlaki dotyczą ludzi, prednizon przyjmowany raz w tygodniu może wspomagać ludzi zmagających się z otyłością - mówi dr Elizabeth McNally z Northwestern University Feinberg School of Medicine.

- Wiadomo, że codziennie zażywany prednizon sprzyja , a także , czyli zaburzeniu związanemu z podwyższonym poziomem lipidów i cukru we krwi oraz przyrostem masy ciała - wskazuje dr McNally. - Wobec tego uzyskane wyniki są uderzająco odmienne. Otyłość jest poważnym problemem, więc jeżeli prednizon stosowany raz w tygodniu może poprawiać wchłanianie składników odżywczych przez mięśnie, daje nadzieję na nowe podejście do leczenia otyłości - dodaje dr McNally.

Większość tego, co wiadomo o sterydach, takich jak prednizon, pochodzi z badań dotyczących tego, co dzieje się, gdy substancja ta, czyli steroid glikokortykoidowy, jest przyjmowana codziennie. - Obserwujemy zupełnie inny wynik, jeśli używa się tego środka raz w tygodniu. Musimy dobrać dawkowanie, by określić odpowiednią ilość, żeby zadziałała u ludzi, ale skoro adiponektyna może być jednym z markerów, dostarcza wskazówek, jaka jest optymalna dawka tego leku dla człowieka - zaznacza dr McNally.

Jak zaznaczają autorzy, potrzeba dalszych badań, by potwierdzić pozytywne efekty stosowania znanego leku u ludzi w zmienionych dawkach i częstotliwościach.

Prednizon jest hormonem kortykosteroidowym, syntetyczną pochodną kortyzonu, o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy