Strona głównaChorobyJak długo powinno się stosować probiotyk po antybiotykoterapii?

Jak długo powinno się stosować probiotyk po antybiotykoterapii?

Podaż antybiotyków powoduje zmianę mikroflory na 6 miesięcy lub dłużej, nawet do 4 lat. Dzieje się tak, ponieważ antybiotyki nie potrafią działać wybiórczo. Zaburzoną mikroflorę jelit da się jednak odbudować, należy przyjmować odpowiednio dobrane probiotyki. Nawet przez kilka miesięcy.
Jak długo powinno się stosować probiotyk po antybiotykoterapii?  [© uduhunt - Fotolia.com] Antybiotyki niszczą wprawdzie chorobotwórcze bakterie w przypadku infekcji, ale przy tym negatywnie oddziałują także na bakterie pożyteczne i ważne dla zdrowia. W konsekwencji osłabiają układ immunologiczny, który staje się podatny na kolejne infekcje. Jednak zaburzoną mikroflorę jelit da się odbudować, . Zaleca się ich stosowanie zarówno w trakcie kuracji antybiotykami, jak i po jej zakończeniu. Długość okresu probiotykoterapii jest zależna od czasu trwania terapii antybiotykowej. W niektórych przypadkach może trwać nawet kilka miesięcy.

O probiotykach należy pamiętać nie tylko przy , ale także gdy pojawiają się dolegliwości, takie jak: problemy skórne, biegunki, wzdęcia i zaparcia, choroby autoimmunizacyjne oraz inne dolegliwości o charakterze przewlekłym. Negatywnie na mikroflorę wpływają nie tylko antybiotyki, ale też inne zażywane leki, stres i nieodpowiedni tryb życia. Nawet, gdy dojdzie do zaburzenia mikroflory jelit, możesz ją odbudować właśnie dzięki probiotykom. Można przyjmować je profilaktycznie, często biorą też udział w terapii chorób układu pokarmowego, atopowego zapalenia skóry oraz alergii.

By działanie było skuteczne muszą być nie tylko dobrej jakości. Ważne, by były dobrze dobrane do indywidualnych potrzeb, w zależności od jednostki chorobowej, ale także od stanu mikroflory jelit. Probiotyk zawsze należy brać w czasie posiłku, ponieważ kęsy pokarmowe ochronią bakterie probiotyczne przed zniszczeniem, zanim te dostaną się do jelita grubego.

Instytut Mikroekologii

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy