Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy pomaga uchronić się przed rakiem wątroby?

Kwas acetylosalicylowy pomaga uchronić się przed rakiem wątroby?

Od jakiegoś czasu świat medyczny bada antyrakowe właściwości kwasu acetylosalicylowego, leku powszechnie znanego pod popularnymi markami handowymi takimi jak aspiryna czy polopiryna. Jego niewielkie dawki bowiem mogą osłabić ryzyko różnych form raka.
Kwas acetylosalicylowy pomaga uchronić się przed rakiem wątroby? [fot. crevis - Fotolia.com]
Dotychczas odnotowano, że kwas acetylosalicylowy może zmniejszać prawdopodobieństwo rozwoju lub ograniczać ryzyko śmierci z powodu takich nowotworów, jak: , , , . Do tej listy można dopisać również raka wątroby.

Gastroenterolodzy (lekarze specjalizujący się w leczeniu zaburzeń czynności i schorzeń układu pokarmowego) z Massachusetts General Hospital w Bostonie odkryli, że dwie tabletki tygodniowo oznaczają większe szanse na uchronienie się przed .

Regularne zażywanie kwasu acetylosalicylowego w co najmniej dwóch standardowych dawkach 325 mg miało związek z 49-proc. obniżeniem ryzyka raka wątroby. Ponadto im więcej leku przyjmowano, tym efekt ochronny był silniejszy.

Kiedy przeanalizowano dane około 130 tysięcy ludzi obojga płci, okazało się, że wspomniany farmaceutyk wpływał na zmniejszenie prawdopodobieństwa raka wątroby, a im dłużej był zażywany, tym większe miał właściwości zapobiegawcze.
Jak podkreślają eksperci, uzyskane wyniki nie oznaczają, że warto bezzwłocznie udać się do apteki, by nabyć zapas leku... Trzeba pamiętać o możliwych zagrożeniach wynikających czestszego przyjmowania farmaceutyku - zwiększa on ryzyko krwawienia wewnętrznego. Dlatego decyzja o zażywaniu kwasu acetylosalicylowego powinna być podejmowana wraz z lekarzem.

Badania pokazały związek jedynie pomiędzy stosowaniem kwasu acetylosalicylowego i ochroną przed rakiem, nie odnotowano go zaś w przypadku stosowanie acetaminofenu i innych , np. ibuprofenu.

Rak wątroby to szósty najczęsty rak i druga najczęstsza przyczyna zgonów z powodu nowotworów na całym świecie. Częściej występuje u mężczyzn i osób w wieku 45 - 60 lat. Co roku na ten typ nowotworu zachorowuje niemal milion ludzi na całym świecie.

Wyniki badań przedstawiono w JAMA Oncology

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy