Strona głównaChorobyLeki obniżające cholesterol i ciśnienie nie zwalniają z dbania o siebie

Leki obniżające cholesterol i ciśnienie nie zwalniają z dbania o siebie

Niektórzy pacjenci przyjmujący leki obniżające poziom cholesterolu i ciśnienie krwi sądzą, że farmaceutyki są dostatecznie skuteczne i oni sami nie muszą już prowadzić zdrowego stylu życia. Tymczasem zażywanie medykamentów nie zwalnia z dbania o siebie, mówią eksperci.
Leki obniżające cholesterol i ciśnienie nie zwalniają z dbania o siebie [fot. Pexels from Pixabay]
Dbanie o swoje zdrowie poprzez odpowiednią dietę i aktywność fizyczną jest zalecane bez względu na to, czy przyjmuje się leki w zwiazku z lub nadmiarem . Tymczasem nowe badanie pokazało, że wielu pacjentów porzuciło zdrowe nawyki po rozpoczęciu przyjmowania środków na receptę.

Fińscy naukowcy odkryli, że pacjenci zagrożeni i udarem, którzy przyjmowali leki obniżające poziom cholesterolu lub ciśnienia krwi, częściej rezygnowali z aktywności fizycznej i przybierali na wadze.
Leków nie należy postrzegać jako przepustki do kontynuowania lub rozpoczęcia niezdrowego trybu życia. Nasze badania miały na celu ustalenie, czy osoby, które zaczęły stosować leki, wprowadzały zmiany w stylu życia dające prozdrowotne korzyści - mówi dr Maarit J. Korhonen z Uniwersytetu w Turku w Finlandii.
W badaniach przeanalizowano dane ponad 40 tysięcy osób w średnim wieku 52 lata, u których wcześniej nie zdiagnozowano choroby serca ani . Uczestnicy na przestrzeni kilkunastu lat wypełniali ankiety obejmujące poziom BMI, aktywności fizycznej, spożycia i historii palenia papierosów. Pod wagę wzięto też informacje o tym, czy przepisano badanym leki na nadciśnienie lub statyny (obniżające poziom cholesterolu).

Uczeni odkryli, że w porównaniu z tymi, którzy nie rozpoczęli przyjmowania leków, osoby stosujące farmaceutyki:
  • częściej rezygnowały z podejmowania aktywności fizycznej;
  • cechowały się o 82 proc. wyższym prawdopodobieństwem otyłości lub wzrostu wskaźnika masy ciała;
  • o 26 proc. częściej rzucały palenie papierosów
  • zmniejszyły spożycie alkoholu.
Osoby rozpoczynające przyjmowanie leków powinny być zachęcane do dbania o swoją wagę, podejmowania aktywności fizycznej, kontrolowania poziomu spożycia alkoholu i rzucenia palenia - wyjaśnia dr Korhon.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy