Strona głównaChorobyStatyny pomogą chronić się przed Parkinsonem?

Statyny pomogą chronić się przed Parkinsonem?

Parkinsonizm to określenie na grupę schorzeń neurologicznych, które wywołują problemy z poruszaniem się, w tym drżenie kończyn, spowolnienie ruchu i sztywność. Wśród nich choroba Parkinsona jest jedną z najpowszechniejszych. Jak odkryli medycy, starsze osoby zażywające statyny mają niższe ryzyko rozwoju parkinsonizmu w późniejszym wieku w porównaniu z seniorami, którzy nie stosują wspomnianych leków.
Statyny pomogą chronić się przed Parkinsonem? [© ibphoto - Fotolia.com]
Statyny to leki stosowane w celu obniżenia poziomu we krwi i ochrony przed miażdżycą, czyli przed gromadzeniem się złogów miażdżycowych w tętnicach, które mogą prowadzić do stwardnienia naczyń, i .

- Wyniki sugerują, że osoby stosujące statyny mogą mieć niższe ryzyko , co może być spowodowane ochronnym działaniem tych leków na tętnice w mózgu - mówi Shahram Oveisgharan z Rush University Medical Center w Chicago. - Takie ustalenia mają szczególne znaczenie, ponieważ problemy ruchowe u osób starszych, które wynikają z parkinsonizmu, są powszechne, często wyniszczające i zwykle nieuleczalne - dodaje Oveisgharan.

W badaniach uczestniczyły niemal 3 tys. osób w średnim wieku 76 lat, które początkowo nie chorowały na parkinsonizm. Część z nich przyjmowała . Co roku przez sześć lat zdrowie badanych było monitorowane pod kątem objawów parkinsonizmu i sprawdzano, czy uczestnicy rzeczywiście stosują leki.

Obecność parkinsonizmu stwierdzano na podstawie co najmniej dwóch objawów takich jak: drżenie, sztywność, specyficzny chód, który charakteryzuje się małymi krokami i szuraniem, ogólne spowolnienie ruchu.

Po uwzględnieniu wieku, płci i zagrożeń naczyniowych, takich jak palenie papierosów i cukrzyca, które mogą wpływać na ryzyko choroby, odkryto, że osoby przyjmujące statyny miały średnio o 16 proc. niższe ryzyko rozwoju parkinsonizmu sześć lat później w porównaniu z uczestnikami nie stosującymi tych farmaceutyków. Około 79 proc. badanych zażywało statyny o umiarkowanej lub wysokiej intensywności. Badani przyjmujący leki o wyższej intensywności mieli o 7 proc. niższe prawdopodobieństwo rozwoju parkinsonizmu niż przyjmujący te o niskiej intensywności.

Ustalono też, że ludzie, którym przepisano statyny, cechowali się też średnio o 37 proc. niższym prawdopodobieństwem miażdżycy w porównaniu z pozostałymi.

- Potrzeba więcej badań, ale statyny mogą być przyszłościową opcją leczniczą, która pomoże zmniejszyć skutki parkinsonizmu wśród osób starszych i to nie tylko wśród osób z wysokim poziomem cholesterolu lub zagrożonych udarem - wyjaśnia Oveisgharan.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy