Strona głównaChorobySzczepienia. Polaka zwycięska walka z wirusem polio

Szczepienia. Polaka zwycięska walka z wirusem polio

Historia życia polskiego wirusologa Hilarego Koprowskiego, którego setna rocznica urodzin przypada 5 grudnia, pokazuje, że, niestety, wielkie osiągnięcia naukowe, często pozostają anonimowe. Niewielu wie, że opracowana przez Koprowskiego szczepionka przeciw wirusowi polio wywołującemu chorobę Heinego Medina, ograniczyła epidemię zagrażającą dzieciom na całym świecie. A dzięki podarowanym przez niego w 1959 roku 9 milionom szczepionek w Polsce ujarzmiono tę powodującą poważne powikłania chorobę.
Szczepienia. Polaka zwycięska walka z wirusem polio  [Szczepienia © pittawut - Fotolia.com] Hilary Koprowski urodził się 5 grudnia 1916 roku w Warszawie w rodzinie żydowskiej. W 1939 roku ukończył zarówno Konserwatorium Muzyczne w klasie fortepianu, jak i Akademię Medyczną w Warszawie. Od wybuchu drugiej wojny światowej przebywał na emigracji- krótko we Włoszech, później w Brazylii, gdzie pracował dla Fundacji Rockefellera, a po zakończeniu wojny wyjechał do USA i zamieszkał w Pearl River, w stanie Nowy Jork. W USA Profesor Koprowski rozpoczął pracę w Laboratorium Lederle. Profesor Jacek Wojcierowski, genetyk, który miał okazję pracować z profesorem Koprowskim pod koniec lat osiemdziesiątych, nie ma wątpliwości co do znaczenia pracy Koprowskiego dla świata nauki: „Był to wybitny naukowiec międzynarodowego formatu, który otarł się o nagrodę Nobla. Koprowski był wybuchowy, ale nigdy nie zrobił nikomu krzywdy. Pracownia biologii molekularnej w Instytucie Wistara, którą prowadził, dzięki niemu stała się jednym z najważniejszych ośrodków badawczych na świecie”.

Pionierską dawkę przeciw wirusowi polio, w styczniu 1948 roku, Koprowski wypróbował na sobie. W 1950 roku rozpoczął pilotażowe szczepienia niewielkiej grupy dzieci. Testy kliniczne były bardzo pozytywne, a szczepionka okazała się zarówno bezpieczna, jak i skuteczna. W 1959 roku Koprowski ofiarował Polsce 9 milionów szczepionek przeciwko polio, co pozwoliło na przeprowadzenie systematycznej akcji szczepień i zatrzymanie epidemii tej choroby również w naszym kraju. Opracowanie szczepionki na polio nie było, niestety, jednoznaczne z pokonaniem wirusa na całym świecie.

– Obecnie na kuli ziemskiej są obszary, gdzie udało się wykorzenić tę chorobę, ale niestety także obszary tzw. endemicznego występowania wirusa i zachorowań. To oznacza, że wirus wciąż krąży w środowisku i może zakażać – wyjaśnia profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.

Jak podaje portal www.zaszczepsiewiedza.pl, gdzie znajdują się aktualne informacje na temat szczepień i , na sąsiadującej z Polską Ukrainie w 2015 roku wykryto dwa przypadki zachorowania na polio. Oznacza to, że dzieci w naszym kraju muszą nadal być szczepione przeciw tej chorobie.

Medycyna zdominowała także życie prywatne profesora Koprowskiego. Jego żona – Irena Koprowska (1917-2012) – zapisała się w historii medycyny, jako pionierka . Obaj synowie Koprowskiego również zostali lekarzami. Claude Koprowski jest już na emeryturze, zaś młodszy od niego o 11 lat Christopher specjalizuje się w neurologii oraz radiologii i jest kierownikiem katedry radiologii szpitala w Delaware, w USA.

Mimo iż na emigracji spędził ponad siedemdziesiąt lat, Koprowski nie zerwał kontaktów z Polską. Dzięki wizytom w prowadzonym przez niego przez ponad trzydzieści lat Instytucie Wistara w Filadelfii, polscy naukowcy mieli okazję poznać bardziej zaawansowane technologie oraz metody pracy badawczej, a później przeszczepić je na nasz grunt. Profesor Jacek Wojcierowski wspomina, że Koprowski bardzo pomagał Polakom odnaleźć się w międzynarodowym środowisku naukowym „Pracować z nim to był wielki zaszczyt dla każdego naukowca specjalizującego się naukach biologicznych”. Po 1989 roku Koprowski otrzymał doktoraty honoris causa uczelni medycznych w Lublinie i Poznaniu. Hilary Koprowski zmarł w 2013 roku.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy