Alkoholizm to nazwa choroby polegającej na uzależnieniu od alkoholu. Wbrew obiegowym opiniom alkoholik nie musi się codziennie upijać, a sama choroba nie dotyczy wyłącznie ludzi z marginesu społecznego czy też celebrytów. Alkoholikiem może zostać każdy. Choroba dotyka nie tylko osoby na nią cierpiące, ale także ich całe otoczenie. Wpływa na rodziny, pracę, bezpieczeństwo w podróży i zachowania społeczne. Stanowi jeden z najpoważniejszych problemów cywilizacyjnych. W Polsce alkoholu nadużywa blisko 5 milionów osób, zaś liczbę uzależnionych szacuje się na blisko milion.
Do powstania alkoholizmu, czyli zespołu uzależnienia od alkoholu prowadzi częste picie napojów zawierających alkohol. Przy czym nie chodzi tu wyłącznie o kojarzone z alkoholizmem trunki wysokoprocentowe - część osób może także uzależnić się od słabszych napojów, czyli zostać alkoholikami pijąc wino czy nawet piwo.
Alkoholizm nie grozi każdej osobie w tym samym stopniu. Podatność na uzależnienie rośnie lub maleje, w zależności od wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Należą do nich:
Zespół alkoholowy rozwija się długo i stopniowo, dlatego łatwo przeoczyć granicę pomiędzy piciem alkoholu "zwykłym", a nałogowym. Wielu alkoholików przez długie lata nie zauważa swojej choroby, nie mają jej świadomości także ich bliscy. Istnieją jednak objawy, które powinny budzić podejrzenia o alkoholizm. Choroba alkoholowa objawia się poprzez adaptację mózgu do wysokiej koncentracji alkoholu we krwi (tolerancję na alkohol) oraz psychologiczne i fizyczne objawy abstynencyjne w czasie odstawienia lub ograniczenia alkoholu. W dalszych etapach choroby pojawiają się także nieodwracalne zmiany w organach wewnętrznych oraz psychice uzależnionego.
Według Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych i Behawioralnych (ICD-10) definicja alkoholizmu to "zaburzenia psychiczne i behawioralne zawiązane z używaniem substancji psychoaktywnych", a na syndrom uzależnienia składają się zjawiska fizjologiczne, behawioralne i poznawcze, z których głównym jest przymus spożywania alkoholu.
Lekarz diagnozuje alkoholizm w oparciu o objawy fizjologiczne (np. zespół abstynencyjny, wzrost tolerancji na alkohol - czyli brak objawów zatrucia alkoholowego nawet przy znacznych ilościach wypitego alkoholu), powiązane z alkoholizmem zmiany chorobowe (zapalenie i marskość wątroby, zmiany w mózgu, zapalenie trzustki, alkoholowa miopatia, polineuropatia obwodowa, syndrom Wernickego-Korsakowa) oraz objawy psycho-społeczne (potwierdzone wywiadem zmiany charakterologiczne, rozpad relacji rodzinnych i społecznych).
W oparciu objawy alkoholizmu sporządzono listę pytań, pozwalającą na samodzielne i szybkie sprawdzenie zagrożenia uzależnieniem. Przedstawiamy te pytania:
Odpowiedź "tak" nawet na jedno z tych pytań powinna uruchomić czujność, może bowiem oznaczać początki uzależnienia od alkoholu. Większa liczba potwierdzonych objawów to większe prawdopodobieństwo uzależnienia. Test ten jest jednym z wielu stosowanych przy diagnozowaniu alkoholizmu.
Niemożliwe jest całkowite wyleczenie się z choroby alkoholowej, można jednak być alkoholikiem pozostającym w trzeźwości. Chory powinien poszukać profesjonalnej pomocy, oferują ją poradnie przeciwalkoholowe, grupy wsparcia, np wspólnota Anonimowych Alkoholików.
Podobnie jak w przypadku wielu innych uzależnień, leczenie alkoholizmu jest trudnym i skomplikowanym procesem. Łączy w sobie wspierającą terapię farmakologiczną, psychiatryczną i psychologiczną oraz wiele innych form, zależnych od konkretnej sytuacji pacjenta. Podjęcie decyzji o leczeniu to zaledwie pierwszy krok długiej i żmudnej drogi. Alkoholikiem pozostaje się do końca życia, powrót o używania nawet niewielkich ilości alkoholu, może prowadzić do ponownego uaktywnienia choroby. Warunkiem leczenia jest więc całkowita abstynencja. W początkowej fazie, kiedy organizm odtruwa się i rozwija się syndrom odstawienia, występuje wiele nieprzyjemnych objawów. Dlatego ważne jest, by leczenie z alkoholizmu prowadzić z pomocą wykwalifikowanych lekarzy i przy wsparciu innych osób - bliskich lub innych trzeźwych alkoholików. Kuracja powinna obejmować wszystkie aspekty życia - od fizjologii po zachowania emocjonalne i społeczne.
Alkoholikiem może zostać każdy. Należy zawsze o tym pamiętać. Umiarkowane picie alkoholu, nie tworzenie alkoholowych "rytuałów", unikanie picia w celu rozluźnienia, czy zmniejszenia stresu i wreszcie kontrolowanie ilości wypitych trunków, tak by nie doprowadzić do upicia się to podstawowe zasady profilaktyki antyalkoholowej. Osoby z grup ryzyka powinny w szczególny sposób kontrolować swoje zachowania związane z alkoholem i w razie wystąpienia pierwszych problemów zdecydować się na wizytę u specjalisty, zanim nałóg zdąży się rozwinąć.
Ketamina to najszybciej działający środek przeciwdepresyjny, daje efekty już w ciągu kilku godzin, tymczasem na skuteczność innych leków przeciwdepresyjnych trzeba czekać kilka tygodni. Jednakże ketaminę można podawać tylko przez ograniczony czas ze względu na liczne skutki uboczne.
więcej »
Włoska kuchnia w pełni swojego smaku. Aromat wina i czosnku, delikatne warzywa oraz makaron cannelloni tworzą kompozycję kuszącą dla każdego wielbiciela południowych klimatów. więcej »
Jest to wyjątkowo smaczna zupa, której przygotowanie nie jest ani skomplikowane ani długotrwałe. Polecam ją dla osób które mają bardzo restrykcyjną dietę przeciw-cholesterolową. Jeśli chodzi o składniki to ich ilości mogą się zmieniać, nigdy nie robię jej dokładnie jak w przepisie, czasem dam więcej pieczarek, czasem więcej kurczaka i ciągle jest tak samo pyszna. Jeśli nie musisz tak dbać o poziom cholesterolu możesz podsmażyć pieczarki z cebulą i czosnkiem i dopiero wtedy dodać do wywaru. więcej »